Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualny spacer to tania promocja miasta. Inwestora nie przyciągnie

Paweł Szałankiewicz
Jest tani sposób na promowanie najatrakcyjniejszych miejsc w mieście. Coraz więcej urzędów proponuje mieszkańcom regionu spacery bez wychodzenia z domu. Wirtualne przechadzki znajdziemy już na większości urzędowych stron śląskich miast.

Rekordzistą jest chyba Jaworzno: ma aż około 30 wirtualnych spacerów! Ale możemy też przejść się po urokliwym rynku w Gliwicach, po centrum Katowic czy Ośrodku Sportu i Rekreacji "Skałka" w Świętochłowicach.

- Kosztowało nas to około 10 tys. złotych. To dobry sposób, by przyciągnąć kogoś z zewnątrz. Czy to mieszkańców innych miast, czy nawet inwestorów - mówi Krzysztof Maciejczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Świętochłowicach.

Jak zauważa rzeczniczka UM w Bytomiu (na wirtualny spacer wydano tu tylko 1220 zł!), Katarzyna Krzemińska, promocja miasta w dobie internetu i telefonii komórkowej nie może ograniczać się do prostych zdjęć z opisem miejsca czy folderów promocyjnych.

- Dziś do odbiorcy dociera się bardziej poprzez obraz niż słowo. To także zachęta dla turystów i mieszkańców innych miejscowości do odwiedzenia Bytomia - ocenia.

Okazuje się, że wirtualne spacery mogą przynieść "spacerowiczom" niezwykłe niespodzianki. Przechadzając się po rynku w Bytomiu nadal możemy podziwiać kino Gloria, które po tegorocznym pożarze jest już tylko ruiną. Podobnie jest w Chorzowie, gdzie możemy nadal powspominać Stadion Śląski sprzed rozpoczęcia przebudowy dwa lata temu. Takich niespodzianek znajdziemy więcej z prostej przyczyny - wirtualne spacery były najczęściej tworzone kilka lat temu.

- Nasz powstał trzy lata temu i nie zamierzamy co roku robić go od nowa. Ma to swoje plusy, ponieważ można zobaczyć, jak zmieniają się pewne miejsca - mówi Maciejczyk.

Internetowa turystyka jest jak lizanie lizaka przez szybę
Rozmowa z doktorem Bohdanem Dzieciuchowiczem, ekspertem ds. reklamy i public relations

Komu potrzebne są wirtualne spacery?

Tym, którzy czynnie zwiedzają różne miejsca na świecie. Wirtualne spacery są dobrym sposobem na zaplanowanie sobie trasy zwiedzania jakiegoś miasta czy miejsca. Pomagają również w podjęciu decyzji, gdzie warto się zatrzymać, wyznaczają atrakcyjne kierunki zwiedzania.

Nie grozi nam internetowa turystyka? W końcu tam mamy wszystko...

Ja bym się nie bał, że zaczniemy tak zwiedzać. To jak lizanie lizaka przez szybę. Miejsce trzeba poznać na własne oczy. To dobre rozwiązanie tylko dla tych, którzy są zbyt biedni, by móc podróżować po świecie.

A można tak przyciągnąć do miasta inwestorów?

Nie wydaje mi się, choć np. może to być dobra forma reklamy dla lokalnych usług, restauracji czy muzeów, które dzięki temu mogą zwiększyć swój zarobek.

Rekordziści

Rekordzistą pod względem tworzenia spacerów w naszym województwie jest Jaworzno.

W tym mieście powstało ich już około 30. Internauci nie wychodząc z domu mają możliwość zwiedzenia
m.in. pomieszczeń Miejskiej Biblioteki Publicznej czy Muzeum Miasta Jaworzno. To nie wszystko. Na stronie PKM Jaworzno pospacerujemy po stacji kontroli pojazdów czy wnętrzach autobusów! Możemy również zajrzeć do laboratorium w oczyszczalni ścieków czy na salę sesyjną Urzędu Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto