Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy przewodnik po mieście dla najmłodszych "Bytom fantastyczny". Na spacer zabiorą dzieci gwarek, Utopek i Bebok

OPRAC.: PAS
Mariusz Wołosz i Magdalena Śliwińska prezentują nową publikację dla najmłodszych "Bytom fantastyczny"

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mariusz Wołosz i Magdalena Śliwińska prezentują nową publikację dla najmłodszych "Bytom fantastyczny" Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Poznaliśmy właśnie nowy przewodnik dla dzieci pt. „Bytom fantastyczny”. Po mieście oprowadzają postacie rodem z bytomskich i śląskich legend. To Świetlik, Bebok, Utopek, a także gwarek i smoczyca, która pojawiła się na jednej z elewacji przy ul. Piłsudskiego. Na kolorowych ilustracjach jest także wiele pejzaży i widoków z Bytomia.

Nowo wydany przewodnik zawiera propozycję spaceru po mieście z sześcioma punktami na trasie. Cztery z nich mieszczą się w centrum miasta. Są to: Rynek, ul. Piekarska, pl. Sobieskiego i Park Miejski im. F. Kachla. Przewodnik zaprasza także do odwiedzenia zielonych zakątków, a więc Rezerwatu Segiet i Parku Ludowego w sąsiedztwie Pałacu w Miechowicach. Przewodnikami po Bytomiu są postacie rodem z bytomskich legend m.in. Świetlik, zjawa Czarnego Psa, Bebok czy gwarek.

- W ostatnich latach Wydział Komunikacji Medialnej i Promocji wydał kilka publikacji, które prezentowały bardziej lub mniej oczywiste atrakcje turystyczne Bytomia. Żaden z przewodników nie był jednak skierowany bezpośrednio do dzieci. A przecież inspirujących historii i legend w Bytomiu nie brakuje - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

- Mamy nadzieję, że nowa, bogato ilustrowana książka stworzona z myślą o zainteresowaniach najmłodszych bytomian i turystów, trafi do wrażliwości dzieci i będzie pamiątką po niezapomnianym spacerze po Bytomiu - dodaje.

Najmłodsi spacerowicze ruszają z Rynku, który jest sercem Bytomia już od czasów średniowiecznych. Wędrują do Muzeum Górnośląskiego, gdzie na wystawach prezentowane są m.in. kości dinozaurów, archeologiczne skarby oraz graczki, czyli zabawki z czasów dzieciństwa naszych babć i dziadków. W planie spaceru nie mogło zabraknąć przejażdżki starym tramwajem linii 38 oraz wizyty na kąpielisku w Parku Miejskim im. F. Kachla. Wytrwali wycieczkowicze mogą zakończyć wyprawę w jednej z zielonych atrakcji Bytomia - w otoczeniu zabytkowego parku przy Pałacu w Miechowicach lub w rezerwacie Segiet.

Książka nie wyczerpuje wiedzy o historycznym i architektonicznym bogactwie miasta. Zachęca za to najmłodszych do poznawania Bytomia poprzez szereg ciekawostek. Uruchamia spostrzegawczość i zwraca uwagę na detale, bliskie dziecku elementy śląskiej kultury. Książka zachęca do rysowania, projektowania, kolorowania oraz rozwiązywania zadań, co pobudza dziecięcą kreatywność.

Wielkim walorem publikacji są kolorowe ilustracje wykonane przez bytomską artystkę Magdalenę Śliwińską, laureatkę wielu konkursów artystycznych. Akwarelowe ilustracje Bytomia przenoszą w magiczny świat i uruchamiają dziecięcą wyobraźnię.

- Podczas pracy nad książką starałam się poczuć jak małe dziecko. Była to dla mnie świetna przygoda. Spacerowałam po mieście szlakiem wyznaczonym przez przewodnik i poszukiwałam inspiracji. Sama dowiedziałam się wielu ciekawostek na temat Bytomia. Odwiedzając dzisiaj ponownie te same miejsca, inaczej na nie patrzę - mówi Magdalena Śliwińska, ilustratorka.

Bohaterami są postacie ze śląskich legend i z historii, m.in. Bebok, zjawa Czarnego Psa, Utopek, Ignatz Hakuba czy śląski Kopciuszek - Joanna Gryzik. Często bohaterowie występują w humorystycznym wydaniu - odpoczywają na leżakach, łowią ryby czy wspinają się po ściance wspinaczkowej.

Autorami tekstów do przewodnika „Bytom fantastyczny” jest Katarzyna Mołdawa oraz zespół Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Wydana przez Urząd Miejski w Bytomiu publikacja kosztowała łącznie 22 tysiące 161 zł, z czego 5 tys. zł to dofinansowanie ze Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach w ramach wsparcia działalności wydawniczej i promocyjnej.

Nową publikację można będzie zdobyć m.in. w trakcie organizowanych przez miejskie instytucje konkursów, zabaw oraz wydarzeń plenerowych. W mediach społecznościowych miasta Bytomia trwa też specjalny konkurs, w którym można wygrać właśnie tę książkę.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto