Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W bytomskich Szombierkach otwarto Ogród Sensoryczny - ZDJĘCIA. OREW świętuje 20-lecie

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
OREW, czyli Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy działający przy PSONI Koło obchodzi 20-lecie istnienia. Okazji do świętowania jest więcej, ponieważ placówka może cieszyć się też Ogrodem Sensorycznym, którego otwarcie miało miejsce we wtorek 11 października.

Otwarcie Ogrodu Sensorycznego zostało połączone z obchodami 20-lecia OREW, czyli Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego działającego przy PSONI Koło w Bytomiu. Jak mówią przedstawiciele placówki, w bytomskim OREW pasja pomagania zamienia się w konkretne dzieła.

- Nasz Ogród Sensoryczny jest tego doskonałym przykładem - podkreślają.

To pierwszy tego typu ogród w Bytomiu. Został zaprojektowany tak, aby aktywować wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak, a ścieżki i mała architektura dostosowane są do wózków inwalidzkich.

- Ogród Sensoryczny jest nam bardzo potrzebny. Uważam, że taki ogród powinien się znajdować przy każdej placówce, w której są osoby z jakimikolwiek niepełnosprawnościami, dlatego że to jest oddziaływanie na wszystkie zmysły, które jest szalenie potrzebne do terapii. Zresztą, jest on potrzebny także ludziom, którzy wydawałoby się, że są w pełni sprawni - mówi Anna Dziąsko, przewodnicząca zarządu koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Bytomiu i dyrektor OREW.

Jak wyjaśnia, pomysł utworzenia ogrodu powstał kilka lat temu.

- Teren, na którym znajduje się nasza placówka, otrzymaliśmy od miasta w 2012 roku, a od 2013 już zastanawiałam się co z tym fantem zrobić. Rok później napisaliśmy fiszki dotyczące planów rozwoju placówki, a w 2018 roku Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs i w jego ramach powstał nasz ogród - dodaje dyrektor OREW.

Ogród Sensoryczny to zielona oaza w Szombierkach. - Teren został podzielony na kilka stref. Mamy strefę smaku, jest tu m.in. miejsce na zielnik, dalej mamy grządki, na których będą sadzone warzywa. Będzie też łąka kwietna i kwiaty. Chcemy też postawić niewielką grotę solną. Jest oczko wodne z rybkami. Z kolei w zakątku, gdzie posadzone zostały drzewa prowadzona będzie sylwoterapia. Mamy też nadzieję, że uda nam się zdobyć środki na budowę siłowni Flinstonów - wyjaśna Anna.

Misją PSONI Koło w Bytomiu jest dbanie o rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną, które każdego dnia z ogromną determinacją walczą o swoją samodzielność. Dzięki otwartemu właśnie Ogrodowi Sensorycznemu oferta terapii prowadzonej w OREW została poszerzona.

Inwestycję udało się zrealizować w ramach realizacji projektu „Życie osób niepełnosprawnych w korelacji z przyrodą – aktywizacja społeczna w ramach Dziennego Domu Pomocy” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Śląskiego na lata 2014-2020 poddziałanie 9.2.3 Rozwój usług społecznych i zdrowotnych – OSI.

W ogrodzie sensorycznym prowadzone są zajęcia z hortiterapii. To kierunek w terapii, w której wykorzystuje się ogrody, rośliny oraz możliwość przebywania wśród zieleni. Według terapeutów kontakt z roślinami pozytywnie oddziałuje na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Warto dodać, że dzięki ogrodowi osoby z niepełnosprawnością intelektualną zyskały możliwość samodzielnej pracy przy jego dalszym pielęgnowaniu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto