Rozbudowa węzła produkcji biogazu i energii elektrycznej w Oczyszczalni Ścieków CENTRALNA w Bytomiu

Artykuł sponsorowany
Na terenie oczyszczalni ścieków "Centralna" funkcjonują dwa zbiorniki na biogaz.
Na terenie oczyszczalni ścieków "Centralna" funkcjonują dwa zbiorniki na biogaz.
„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013”

Inwestycja w energię odnawialną
„Rozbudowa węzła produkcji biogazu i energii elektrycznej w Oczyszczalni Ścieków CENTRALNA w Bytomiu” – inwestycja realizowana przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., a dofinansowana z funduszy unijnych została zakończona. Dobiegły końca i roboty budowlane, i rozliczanie projektu.

Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 2 768 000 zł. Dotacja pozyskana przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. to 845 200 zł. Stanowi 40% kosztów kwalifikowanych.

Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 Priorytet V „Środowisko”, Działanie 5.3 „Czyste powietrze i odnawialne źródła energii”.

Produkujemy biogaz
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne podjęło decyzję o rozpoczęciu inwestycji, żeby zwiększyć w mieście produkcję tzw. zielonej energii, czyli energii ze źródeł odnawialnych.

Zielona energia jest produkowana z biogazu. Ten zaś jest wytwarzany na terenie oczyszczalni ścieków „Centralna”, którą zarządza Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Powstaje tam około 3 000 m3 biogazu na dobę, o zawartości do 65% czystego metanu.

Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia, na terenie oczyszczalni pracował jeden przestarzały zespół prądotwórczy przystosowany do spalania biogazu. Dzięki inwestycji został on wymieniony na dwa nowe o dużo większej sprawności. Tym sposobem zdolność produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych zostanie zwiększona do uzyskania maksymalnej mocy 400 kW.

Tak powstaje biogaz
Biogaz to ekologiczne paliwo, gaz, który powstaje w wyniku fermentacji beztlenowej osadów ściekowych w zamkniętej komorze fermentacyjnej. Osady ściekowe są produktem procesu oczyszczania ścieków. Podczas gdy oczyszczone już ścieki są odprowadzane do odbiornika, czyli rzeki, potoku lub rowu, osady ściekowe trafiają do komory fermentacyjnej. Tam fermentują bez dostępu tlenu – specjalne szczepy bakterii metanowych przerabiają osad na biogaz. Tak wytworzone paliwo jest odprowadzane do zbiorników magazynowych.

Ze zbiorników jest ono transportowane do agregatów prądotwórczych. Tu z biogazu produkuje się energię elektryczną. W wyniku tego procesu powstaje znaczna ilość ciepła, która jest wykorzystywana do celów własnych, a więc do podgrzewania zamkniętej komory fermentacyjnej i innych pomieszczeń oczyszczalni „Centralnej”.

Energia elektryczna jest sprzedawana do sieci energetycznej. Za sprzedaną energię Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne otrzymuje tzw. zielone certyfikaty, które są sprzedawane na Towarowej Giełdzie Energii.

Właśnie dlatego, że oczyszczalnia „Centralna” produkuje więcej biogazu niż była w stanie zużyć i część musiała być po prostu spalana w pochodni, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne podjęło decyzję o rozbudowie węzła energii odnawialnej.

Trochę historii
21 lipca 2010 roku Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. złożyło wniosek o dofinansowanie projektu „Rozbudowa węzła produkcji biogazu i energii elektrycznej w Oczyszczalni Ścieków CENTRALNA w Bytomiu” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Wniosek spotkał się z pozytywnym przyjęciem i tak, 24 lutego 2011 roku Zarząd Województwa Śląskiego podjął uchwałę nr 448/24/IV/2011 o wyborze inwestycji BPK do dofinansowania. O pozytywnej decyzji spółka dowiedziała się 16 marca. Potem trzeba było jeszcze podpisać umowę o dofinansowanie projektu. Podpisanie umowy między Województwem Śląskim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Śląskiego – który pełni rolę instytucji zarządzającej RPO WSL – a Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym odbyło się 19 sierpnia 2011 roku.

Można było rozpocząć realizację inwestycji. Najpierw, w przetargu nieograniczonym, wybrano wykonawcę. Został wybrany w trybie zaprojektuj-wybuduj, a to znaczy, że miał za zadanie wykonać prace projektowe, uzyskać decyzję pozwolenia na budowę oraz zrealizować cały zakres robót budowlano-montażowych.

24 sierpnia 2011 roku Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne zawarło z wybranym wykonawcą umowę. Niecały miesiąc później, bo 21 września 2011 roku zawarto także umowę ze specjalistyczną firmą na pełnienie nadzoru inwestorskiego nad realizacją zadania.

Kolejnym krokiem do rozpoczęcia robót budowlanych była decyzja prezydenta Bytomia zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę dla projektu. Decyzję prezydent wydał 12 stycznia 2012 roku. 8 lutego można było przekazać plac budowy dla inwestycji. Roboty budowlane trwały kilka miesięcy. Odebrano je 31 lipca 2012 roku.
Inwestowanie w odnawialne źródła energii to także inwestycja w czyste środowisko naturalne.


Kalendarium projektu, czyli inwestycja w datach

21 lipca 2010 r. – Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. złożyło wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013.

24 lutego 2011 r. – Zarząd Województwa Śląskiego podjął Uchwałę nr 448/24/IV/2011 o wyborze projektu Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. do dofinansowania.

16 marca 2011 r. – Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. zostało poinformowane o podjęciu przez Zarząd Województwa Śląskiego dnia 24 lutego 2011 r. Uchwały nr 448/24/IV/2011 o wyborze projektu spółki do dofinansowania.

19 sierpnia 2011 r. – podpisanie umowy o dofinansowanie projektu pomiędzy Województwem Śląskim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Śląskiego pełniącym rolę Instytucji Zarządzającej RPO WSL a Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym Sp. z o.o. pełniącym rolę beneficjenta.

24 sierpnia 2011 r. – na podstawie dokonanego przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. wyboru oferty w trybie przetargu nieograniczonego została zawarta umowa z wykonawcą na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z realizacją zadania.

21 września 2011 r. – zawarcie umowy na pełnienie nadzoru inwestorskiego nad realizacją zadania.

12 stycznia 2012 r. – decyzja Prezydenta Bytomia zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę Bytomskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu Sp. z o.o. dla realizacji inwestycji.

8 lutego 2012 r. – przekazanie placu budowy dla inwestycji.

7 czerwca 2012 r. – zakończenie 72-godzinnego rozruchu agregatu kogeneracyjnego.

31 lipca 2012 r. – odbiór inwestycji.


Beneficjentem projektu jest Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.
pl. Kościuszki 11
41-902 Bytom

Tel.: (32) 39-67-157 (Dział Inwestycji), (32) 39-67-091 (oczyszczalnia ścieków Centralna)
Fax: (32) 39-67-158

www.bpk.pl

Więcej informacji o RPO WSL 2007-2013: www.rpo.slaskie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto