Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opowieści o Żydach z Bytomia. W kolejce - bytomskie kamienice [WIDEO]

Magdalena Nowacka-Goik
Wyobraźcie sobie, że zwiedzacie Bytom z osobistym przewodnikiem. W słuchawkach słyszycie miły głos i melodię, która przenosi was kilkadziesiąt, a nawet ponad sto lat wstecz. Wtedy, gdy w Bytomiu co druga kamienica należała do człowieka pochodzenia żydowskiego...

Od kilku dni, dzięki projektowi audioprzewodników , które stworzyła Fundacja Brama Cukermana, już możemy tak zwiedzać nasze miasto. Audioprzewodnik pod tytułem "Opowieści Nieobecnych" można ściągnąć ze strony pod tą nazwą lub ze strony Dziennika Zachodniego. Fundacja opracowała szlak śladem żydowskich mieszkańców w 11 miastach naszego województwa. Bytom jest im szczególnie bliski, bo tu właśnie mieszkają Karolina i Piotr Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana.

- W Bytomiu zaczynamy od placu Kościuszki, gdzie lektor opowiada nam o historii miasta - mówi Karolina. W sumie przystanków jest pięć. Kolejne to bytomski rynek, gdzie posłuchamy opowieści się o losach bytomskich Żydów; plac Grunwaldzki, gdzie była kiedyś synagoga, cmentarz żydowski przy ulicy Piekarskiej i... opera. - To nie przypadek - mówi Piotr.

- Gdyby nie pomysł, pieniądze i przede wszystkim zaangażowanie bogatych, żydowskich mieszkańców, być może Opera Śląska nigdy by nie powstała. Dzięki determinacji żydowskiego bankiera i melomana , znalazły się pieniądze na fundację gmachu. A działkę, na której dzisiaj stoi (przy placu Sikorskiego) burmistrz podarował nieodpłatnie - dodaje.

Całą historię można usłyszeć na piątym przystanku pt. "O tym, jak teatr bytomscy Żydzi budowali". Fundacja chce przetłumaczyć te audioprzewodniki na język angielski. Być może w przyszłości przy poszczególnych przystankach pojawią się także informacje o audioprzewodnikach, dla turystów zwiedzający Bytom.
- Cała realizacja projektu trwała sześć miesięcy. Czasem pracowaliśmy po 12 godzin na dobę, a zaangażowanych było ok. 15 osób - zdradza Karolina. Mimo tego ogromu pracy, odpoczywać nie mają zamiaru. Ich kolejny projekt będzie dotyczył już tylko wyłącznie Bytomia. - Złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie do Urzędu Miejskiego. Zdradzę tylko tyle, że pomysł dotyczy bytomskich kamienic i ich dawnych mieszkańców - Niemców, Polaków, Ślązaków - mówi Karolina.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto