Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja na później

Katarzyna Nylec
Bytomscy radni zorientowali się, że potrzeba konsultacji społecznych przed podjęciem decyzji. Do tego wniosku dochodzili aż kilka tygodni

Grubo ponad 400 osób przysłuchiwało się, ba! żywo uczestniczyło w obradach na sesji rady miejskiej. W środę miała zapaść klamka w sprawie likwidacji pięciu szkół - Zespołu Szkół Ekonomicznych, Gimnazjum nr 12 i 13, Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych oraz Zespołu Szkół nr 5. Po licznych protestach, pikietach i gorących dyskusjach radni Platformy Obywatelskiej i klubu Bytom Przyjazne Miasto wystąpili do prezydenta Piotra Koja z wnioskiem o wycofanie projektów uchwał dotyczących reorganizacji sieci szkół.

W jej treści zaznaczyli, że w związku z przekłamaniami i manipulacjami dotyczącymi planowanej reorganizacji oświaty proponują dialog ze wszystkimi zainteresowanymi w ramach "Bytomskiego oświatowego okrągłego stołu". By dojść do tego wniosku potrzebowali aż kilku tygodni. Jeszcze przed niespełna dwoma tygodniami takiej potrzeby konfrontacji i rozmów nie odczuwali, a na spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych zjawiło się tylko kilku radnych.

Harmonogram reorganizacji najwyraźniej nie obejmował konfrontacji, bo o likwidacji szkół lwia część pracowników dowiedziała się z mediów w czasie ferii zimowych.

Prezydent przychylił się do wniosku radnych, podkreślając jednocześnie, że reorganizacja jest niezbędna dla dobra miasta. Subwencja, jaką samorządy otrzymują od państwa na oświatę nie wystarcza.

Najtrafniej nagłą zmianę stanowiska skomentowała radna Bytomskiej Inicjatywy Społecznej Danuta Skalska zbierając przy tym burzę braw. - Cieszę się, że zdecydowaliście się państwo radni na konsultacje społeczne. Szkoda tylko, że tak późno - podsumowała Skalska.

Publiczność nie dowierzała jednak w dobre intencje władz miasta. - Spodziewałam się, że przy takiej frekwencji widzów radni nie będą chcieli podejmować tych uchwał. Zapewne w najbliższym czasie znajdą sposób na to, by po cichu je przegłosować - uważa Magdalena Tomaszewska, absolwentka Gimnazjum nr 13.
Do momentu oddania tygodnika do druku radni zdecydowali o utworzeniu publicznego Gimnazjum nr 2 Dla Dorosłych w Centrum Kształcenia Ustawicznego, utworzenia zawodówki o profilu górnik w Zespole Szkół Technicznych. Zapadły decyzje o zamiarze likwidacji szkół, gdzie nie prowadzi się już naboru, czyli IV Liceum Profilowanego w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych, Technikum Uzupełniającego nr 2 i Szkoły Policealnej nr 2, wchodzących w skład Państwowych Szkół Budownictwa - Zespołu Szkół oraz zamiaru likwidacji VI Liceum Ogólnokształcącego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto