Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dar Samuela Hirscha" - nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Magdalena Mikrut-Majeranek
M. Mikrut-Majeranek/ Dziennik Zachodni
Nowa wystawa w bytomskim muzeum: „Dar Samuela Hirscha” to tytuł nowej wystawy, którą od dziś, 9 września, będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. W dzisiejszym wernisażu wzięła udział córka ofiarodawcy jarmułki, Michal Hirsch - Noy.

Historia wielokulturowego Bytomia jest niezwykle barwna i ciekawa. Wśród niechlubnych wydarzenie, które zapisały się na kartach kroniki miejskiej, jest m.in. spalenie synagogi na placu Grunwaldzkim, do którego doszło podczas nocy kryształowej w 1938. Pretekstem do rozmowy na temat dziejów społeczności żydowskiej w Bytomiu jest nowa wystawa „Dar Samuela Hirscha”, organizowana w Muzeum Górnośląskim.

We wrześniu 1994 muzeum to otrzymało list oraz dar od Hirscha - bytomskiego Żyda. - Jest to kipa, jarmułka, którą Samuel Hirsch nosił, kiedy był chłopcem śpiewającym w chórze bytomskiej synagogi - wyjaśnia Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Cenny eksponat musiał czekać aż 22 lata w magazynie, aby móc ujrzeć światło dzienne. Warto dodać, że to dyrektor Muzeum Górnośląskiego, Leszek Jodliński wraz z dr Joanną Lusek, przeprowadzili "muzealne śledztwo" i dotarli do spadkobierczyni Samuela Hirscha.

Wspomniana jarmułka jest jedynym tak cennym zabytkiem społeczności Żydów bytomskich w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Dar ten po raz pierwszy zostanie pokazany górnośląskiej publiczności 9 września. - Uroczystość prezentacyjną zaszczyci córka ofiarodawcy, który zmarł w 2007 roku, Michal Hirsch - Noy. Przyjedzie wraz z mężem do Bytomia specjalnie na tę okazję z Izraela, aby opowiedzieć o losach swoje rodziny - zapowiadał podczas konferencji prasowej Leszek Jodliński. - Wzbogaci prezentację o swoje wspomnienia i wiedzę zarówno o ojcu, jak i o wszystkim, co wiąże się z historią żydowskiej społeczności zamieszkującej niegdyś Bytom - dodał.

- Bardzo przeżywam fakt, że mogę tu dzisiaj być. To dla mnie ważna podróż i zarazem odkrywanie mojej własnej historii, ponieważ ojciec nigdy nie mówił nam o tym, co się tutaj wydarzyło. Przez całe życie był zamknięty w sobie. Oddając kipę, chciał zamknąć pewien rozdział w sowim życiu - mówiła Michal Hirsch - Noy, artystka mieszkająca w Izraelu, córka ofiarodawcy jarmułki. - Mój ojciec otrzymał imiona po swoich rodzicach Samuelu i Franciszce i Hirsch. Tutaj, w Bytomiu znajdują się ich groby. Będę miała po raz pierwszy w życiu okazję zobaczyć groby swoich dziadków - dodała.

Wernisaż odbył się dziś, tj. w piątek 14 września o godz. 11, natomiast wystawę będzie można zwiedzać od 9 do 30 września w Muzeum Górnośląskim przy ul. Korfantego. Uczestniczyli w niej m.in.: rabin Yehoshua Ellis, naczelny rabin Górnego Śląska oraz rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, a od 2015 rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, czy dr Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego.

- Historia Górnego Śląska to historia ludzi. Często można ją opowiedzieć używając niewielkich eksponatów, na które nie zwracamy uwagi na co dzień - mówił Henryk Mercik. - Jeżeli chcemy, aby nasz region się rozwijał, powinniśmy dobrze poznać historie ludzi, którzy ten region tworzyli w minionych wiekach - dodał.

- Historia Żydów w Bytomiu nadal jest tworzona. Wielu z nas tu nadal żyje, a miasto jest dla nas ważne. Gdy pójdziemy do muzeum POLIN, to zobaczymy, że na pierwszej znajdującej się tam mapie jest zaznaczony Bytom, jako bardzo ważne dla nas miasto. Nasza społeczność żyje to od 800 lat - stwierdził rabin.

Wernisaż wystawy: 9 września 2016 (piątek), godz. 11.00

Czas trwania wystawy: 9–30 września 2016
Miejsce: gmach przy ul. W. Korfantego 34
Kurator wystawy: Leszek Jodliński
Współautor: dr Joanna Lusek

Wydarzenia towarzyszące wystawie: 17 września, godz. 12.30 – warsztaty Wehikuł czasu. Wokół bytomskiej synagogi 17 września, godz. 16.00 – spotkanie Synagoga – modlitwa, nauka, wspólnota. Słowo o kulturze żydowskiej

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto