Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Bilet za 90 groszy na 90 „urodziny” budynku, w którym znajduje się siedziba Muzeum Górnośląskiego na placu Sobieskiego 2

MAJ
Archiwalne zdjęcie budynku ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu świętuje 90. Rocznicę przenosin instytucji do gmachu położonego przy Placu Jana III Sobieskiego. Z tej okazji miłośnicy historii będą mogli kupić za 90 groszy, aby zwiedzić wystawy.

- 24 października 1932 roku uroczyście otwarto w Bytomiu nowy gmach muzealny, zlokalizowany przy ówczesnym placu Moltkego, dziś placu Jana III Sobieskiego – przypomina Anna Jurzyca, kierownik Działu Promocji i Wydawnictw Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. - Nie były to jednak wyłącznie proste „przenosiny” instytucji z budynku do budynku. Muzeum bytomskie, dotychczas miejskie, zyskiwało zarazem nowy status. Stało się muzeum regionalnym, co podkreślono nadaniem mu nowej nazwy - Górnośląskie Muzeum Krajowe – dodaje.

Z okazji 90. rocznicy funkcjonowania instytucji pod tym samym adresem Muzeum Górnośląskie przygotowało bilety za 90 groszy, które będą upoważniały do wstępu na wystawy czasowe, za wyjątkiem ekspozycji „Skarby śląskiej szafy”.

- Na zwiedzanie z biletem 90. groszowym bytomskie muzeum zaprasza w niedzielę 23 października 2022 r., a każdy, kto tego dnia kupi bilet, dostanie przypinkę z grafiką muzealnego budynku. W niedzielne popołudnia wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny – mówi Anna Jurzyca.

Historia dzisiejszego Muzeum Górnośląskiego rozpoczęła się dużo wcześniej, bowiem początki bytomskiej placówki sięgają 1910 roku. Wtedy to grupa miłośników dziejów Bytomia założyła Bytomskie Towarzystwo Historyczno-Muzealne (Beuthener Geschichts- und Museumsverein). Towarzystwo utworzyło wówczas lokalne muzeum w oparciu o depozyty z prywatnych kolekcji oraz zbiór pamiątek miejskich i cechowych, a także archiwaliów przekazanych przez bytomski magistrat. W instytucji pojawił się referent do spraw zabytków archeologicznych dla Prowincji Górnośląskiej. Z biegiem lat instytucja zyskała nową, monumentalną siedzibę.

Budowę rozpoczęto w 1929 roku, a gmach zbudowano według projektu A. Stütza i H. Hettlera. Rok później siedziba bytomskiego muzeum była już gotowa, a w 1932 roku muzeum zostało przeniesione do gmachu, który został wybudowany właśnie z przeznaczeniem na placówkę muzealną. Było to wówczas novum, bowiem w tamtym czasie muzea górnośląskie mieściły się w budynkach, które zaadaptowano dla celów muzealnych.

Modernistyczny gmach Muzeum Górnośląskiego jest monumentalny, jednakże jak się okazuje, pierwotny projekt nie został w pełni zrealizowany. Stało się tak z powodu panującego wówczas światowego kryzysu ekonomicznego. Zbudowano jedynie jedną część, druga część nigdy nie została wzniesiona. Pod jednym dachem mieściły się muzeum, biblioteka miejska oraz miejska kasa oszczędności. Ta ostatnia była inicjatorem budowy gmachu, a następnie systematycznie dotowała znajdujące się w nim instytucje kultury.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto