Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świerklaniec: Gracja Kultury przyznana. Otrzymał ją dr Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia Wrazidlok

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
mat. UG w Świerklańcu
Świerklaniecka Gracja Kultury wręczona! Wyróżnienie to przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku nagrodą tą został uhonorowany dr Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia Wrazidlok.

Grację Kultury wręczono 26 września w Pałacu Kawalera w Świerklaniecka podczas uroczystej sesji Rady Gminy Świerklaniec. Laureat na co dzień jest rzecznikiem prasowym koncernu energetycznego, ale od lat w wolnym czasie jest też animatorem życia kulturalnego i organizatorem licznych wydarzeń związanych z popularyzacją dziejów górnośląskich magnatów przemysłowych, a także twórcą Szlaku Magnatów Przemysłowych, realizatorem widowisk multimedialnych w tym mappingowych. Jest też założycielem i prezesem Stowarzyszenia Wrazidlok, które organizuje cyklicznie rajzy z historią w tle po górnośląskich miastach, ale członków stowarzyszenia najczęściej można spotkać właśnie w Świerklańcu, gdzie wcielają się w role przewodników po zabytkowym gmachu.

Ławki z aforyzmami

Warto dodać, że kilka dni temu na ławkach znajdujących się w pobliżu Pałacu Kawalera w Świerklańcu umieszczone zostały tabliczki z aforyzmami autorstwa dra Zimnocha. To „Ławkowe Myślniki”. Jeden z nich głosi: „Najprostsza droga do bycia nikim: być jak ktoś”, a inny „Żaden akt dobra nie jest mały, bo każde dobro to nasiono”.

To nie koniec pomysłów. Dr Zimnoch i Wrazidlok w planach mają stworzenie Bytomskiego Szlaku Magnatów Przemysłowych. Taką propozycję złożyli bowiem w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Bytomski Szlak Magnatów Przemysłowych to 5-miesięczny projekt promujący bogate tradycje arystokratyczne, które uczyniły z Bytomia jedną z europejskich metropolii.

- Bytom to wspaniała historia upleciona ze wspomnień o wielkich magnatach przemysłowych. Piastowie, Donnersmarckowie, Thiele-Wincklerowie, Gryzik - Schaffgotschowie, Ignatz Hakuba, Georg Bruning, Wojciech Korfanty, Josef Richter. Projekt zakłada zrealizowanie cyklu wydarzeń pokazujących bytomską historię arystokratyczną – podkreślają pomysłodawcy szlaku.

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in.: pokaz mappingowy na fasadzie Muzeum Górnośląskiego „Bytomscy arystokraci”, prapremierę opery „La Paiva” we współpracy z Operą Śląską, która opowiadałaby historię żony Guida Henckla von Donnersmarcka, najbogatszego magnata śląskiego, a także rajzę po Bytomiu z przewodnikiem czy wydanie książki edukacyjnej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym „A w Bytomiu...”, uwzględniającej zagadnienia z podstawy programowej w zakresie m.in. edukacji polonistycznej, społecznej, przyrodniczej czy plastycznej.

Przypominamy, że na bytomskie projekty można głosować do 7 października, za pośrednictwem strony internetowej: https://bo.bytom.pl/glosowanie/oddaj-glos. Wśród innych propozycji znalazł się m.in. książkomat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, instalacja całorocznego, odpornego na warunki atmosferyczne fortepianu zewnętrznego wykonanego z betonu architektonicznego przy Operze Śląskiej czy Miasteczko Ruchu Drogowego „Rowerowy Zakątek” przy Szkole Podstawowej nr 45 w Szombierkach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto