Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprzedź raka!

JOANNA LIDOCHOWSKA
Pojutrze w bytomskim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 przy ul. Batorego rozpoczynają się bezpłatne badania mammograficzne oraz cytologiczne. Już po raz drugi szpital znalazł się na liście laureatów konkursu ...

Pojutrze w bytomskim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 przy ul. Batorego rozpoczynają się bezpłatne badania mammograficzne oraz cytologiczne.

Już po raz drugi szpital znalazł się na liście laureatów konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia. Ministerialne pieniądze pozwolą na przebadanie prawie sześciu tysięcy kobiet.

Żeby wziąć udział w konkursie, podobnie jak w ubiegłym roku tak i tym, szpital musiał przesłać do Ministerstwa Zdrowia opracowany przez siebie program badań przesiewowych, czyli takich, które pozwalają wykryć wszelkie zmiany nowotworowe u szerokiej grupy kobiet. Zdaniem bytomskich lekarzy rocznie w naszym kraju na raka piersi choruje 10 tys. kobiet. Połowa umiera. Równie niepokojące są dane dotyczące raka szyjki macicy. W ciągu roku na ten nowotwór zapada około czterech tysięcy pań. Umiera dwa tysiące. To te, które do lekarza trafiły zbyt późno. W ubiegłym roku z bezpłatnych badań cytologicznych skorzystały w Bytomiu ponad trzy tysiące kobiet.

- U dziewięciu pacjentek wykryliśmy raka szyjki macicy. Natomiast u prawie stu pięćdziesięciu różnego rodzaju zmiany przedrakowe. Dzięki szybkiej interwencji wszystkie kobiety żyją. Mogą mówić o szczęściu - twierdzi dr n. med. Iwona Kozak-Darmas, specjalista chorób kobiecych w bytomskim szpitalu.

Tym razem panie, które zgłoszą się do szpitala będą miały możliwość nie tylko wykonania badania cytologicznego, ale również mammograficznego.

- To jedno z podstawowych badań, którym kobiety po czterdziestym roku życia powinny poddawać się raz na dwa lata. Panie w starszym wieku muszą wykonywać badanie raz na rok - przekonuje dr. n. med. Grzegorz Buła z Katedry i Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej.

Podobnie jak poprzednim razem dla lekarzy nie jest ważne miejsce zamieszkania pacjentki, ani to, w jakiej kasie chorych jest ubezpieczona. Muszą się natomiast "zmieścić" w pewnej grupie wiekowej. Zgodnie ze wskazaniami ministerstwa badania mammograficznie przeznaczone są dla kobiet w wieku od 50 do 59 lat. Na badania cytologiczne mogą zgłaszać się również pacjentki młodsze, w wieku od 30 do 59. Badania wykonywane będą w kilku miejscach szpitala jednocześnie. Pacjentki muszą zabrać ze sobą dowód osobisty.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto