Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tańczą i malują na trapii zajęciowej

Redakcja
Jak ważna jest rola terapii zajęciowej w leczeniu kobiet, wiedzą pracownicy Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. Jest to jedyna na Śląsku placówka, w której powstało stanowisko pedagoga zdrowia, który zajmuje się pomocą psychologiczną i emocjonalną dla pacjentek i ich rodzin.

- Nasza Klinika Ginekologiczna to ośrodek prowadzący opiekę nad pacjentkami onkologicznymi, z zaburzeniami rozrodu oraz z patologicznym przebiegiem ciąży. To sytuacje, w których pacjentka i jej rodzina wymagają pomocy nie tylko medycznej, ale również psychologicznej - tłumaczy profesor Anita Olejek, ordynator oddziału ginekologii, pomysłodawca utworzenia stanowiska pedagoga zdrowia.

Funkcję tę pełni mgr Dorota Siebieta-Tomczyk, która czuwa nad wszystkimi organizowanymi w placówce zajęciami terapeutycznymi.

- Do moich obowiązków należy m. in. uczestnictwo w konsultacjach medycznych, wykonywanie zaleconych zabiegów terapeutycznych i przekazywanie informacji zdrowotnych, uczestniczenie w szkoleniach wewnętrznych i przekazywanie informacji z tych konferencji. Wraz z pielęgniarkami i położnymi naszego oddziału współdziałałam w tworzeniu optymalnych warunków terapeutycznych pacjentek - wylicza Siebiata-Tomczyk.

Program terapeutyczny, który stosuje się w szpitalu nr 2 jest wyjątkowy na skalę całego kraju. W ramach zajęć pacjentki mają do wyboru między innymi choreoterapię i arteterapię. Do współpracy przy organizacji zajęć zaproszono między innymi Katarzynę Rybok, tancerkę i pedagoga Śląskiego Teatru Tańca. W ramach choreoterapii wprowadza ona pacjentki w świat tańca i poprzez pracę z ruchem i ciałem pracuje także nad psychiką pacjentek.

Podobne zadanie ma nauczycielka plastyki Marta Hawicka, która prowadzi zajęcia arteterapii. Pacjentki, które wyrażają chęć wzięcia udziału w zajęciach, malując, przelewają swoje uczucia na papier. Ich prace można obecnie oglądać na ścianach szpitalnych korytarzy. Tematy prac są dobierane tak, aby były dosyć luźne i nie obciążały pacjentek. Na ich podstawie można natomiast obserwować, jakie oddziaływanie ma dany temat na psychikę pacjentki. W szpitalu nr 2 prowadzone są także zajęcia biblioterapii, psychoterapii i muzykoterapii.

O dobroczynnym wpływie takiej różnorodnej terapii opowiadały podczas zorganizowanej niedawno w Bytomiu konferencji naukowej doktor Jadwiga Jośko ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i profesor Katarzyna Popiołek z wydziału psychologii Uniwersytetu Śląskiego .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto