Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczta na Piekarskiej w Bytomiu - urzędu tu już nie ma, budynku nikt nie chce

Magdalena Nowacka-Goik
Muzeum Górnośląskie Bytom/Tomasz Kiełkowski
Poczta na Piekarskiej w Bytomiu - urzędu tu już nie ma, budynku nikt nie chce. Zabytkowy gmach stoi i czeka na zagospodarowanie. Doczeka się?

Poczta na Piekarskiej w Bytomiu - co z budynkiem

Ma 115 lat. Wybudowany w stylu neorenesansu północnego. Od 1992 roku wpisany do rejestru zabytków przez śląskiego konserwatora zabytków. Szacunkowa wartość nieruchomości - około 7 milionów złotych.
Budynek poczty przy ulicy Piekarskiej, bo o nim mowa - od kilku tygodni stoi pusty. Poczty już tu nie ma, została przeniesiona do Centrum Handlowego Agora. Czy znajdzie się ktoś, kto tchnie życie w zabudowania?

Niestety, na razie nic na to nie wskazuje. Bo budynek bezskutecznie jest wystawiany na sprzedaż. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku biuro prasowe Orange Polska (właściciel) twierdziło, że trwa proces zbycia budynku. Dziś wiadomo, że sprawa stoi w martwym punkcie.
- Upłynął termin ważności oferty w związku z czym nieruchomość przy ul. Piekarskiej została ponownie wystawiona na sprzedaż - informuje Maria Piskier z biura prasowego Orange Polska. Tak naprawdę, budynek został wystawiony na sprzedaż już cztery lata temu. Do tej pory cały czas pomieszczenia wynajmowała w nim Poczta Polska.

Dlaczego nikt nie jest zainteresowany zabytkowym budynkiem, który dodatkowo jest w całkiem niezłym stanie? Być może dlatego, że przyszły nabywca musi liczyć się z tym, iż każda zmiana musi być uzgodniona z konserwatorem zabytków.
- Oczywiście, wszelkie zmiany muszą być obowiązkowo uzgadniane z śląskim konserwatorem zabytków - podkreśla Dominika Kściuczyk, miejska konserwator zabytków w Bytomiu.
Gdzie ta ingerencja jest praktycznie niemożliwa lub jeśli już, to z zachowaniem największej ostrożności?
- Z punktu widzenia konserwatora najważniejsza jest tu elewacja budynku - mówi konserwatorka.
Pokrywają ją płaskorzeźby przedstawiające m.in. pocztę konną oraz karetki pocztowe. Są też rzeźby zwierząt i fantastycznych stworów. Jest nawet listonosz w zworniku bocznego portalu. - Ważne jest jednak, aby zabytek został jak najszybciej zagospodarowany, bo stojąc pusty, niszczeje - przyznaje Dominika Kściuczyk. Potwierdza, że obecnie takie zabytkowe zabytki zostają przeznaczone na placówki kultury, ale trzeba brać pod uwagę zapisy miejscowego planu zagospodarowania, teren ten przeznaczony jest pod usługi.

Czy ktoś zdecyduje się w niego zainwestować? I wykorzysta potencjał pięknego budynku?
__

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto