Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz rezerwat Segiet trafi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Magdalena Mikrut-Majeranek
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej od kilku lat zabiega o wpisanie miejsc i budowli związanych z historią górnictwa na listę UNESCO. Teraz może się to urzeczywistnić. Jeżeli tak się stanie, rezerwat Segiet i Srebrna Góra, które mieszczą się na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, będą pierwszymi obiektami w historii Górnego Śląska, wciągniętymi do ewidencji światowego dziedzictwa.

W poniedziałek 7 listopada, przedstawiciele 12 podmiotów, w tym gminy Bytom, podpisali porozumienie o ochronie 28 obiektów nadziemnych i podziemnych, związanych z górnictwem kruszcowym na Śląsku, które mają szanse znaleźć się na liście UNESCO. Umowa dotyczy współpracy pod hasłem „Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”.

Projekt został zgłoszony do wpisu na listę światowego dziedzictwa. Tego, czy województwo śląskie będzie mogło pochwalić się elitarnym i prestiżowym wpisem, dowiemy się w lecie przyszłego roku.

Warto podkreślić, że porozumienie stanowi ewenement. - Jego wyjątkowość polega na liczbie sygnatariuszy. W żaden z polskich wpisów na liście UNESCO, nie było zaangażowanych aż tyle podmiotów - wyjaśnia Katarzyna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Dziś zaczyna się nasza wspólna szychta - mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Współpraca tak dużej liczby pomiotów z pewnością będzie trudna, ale gra warta jest świeczki.

- Wszyscy mamy świadomość, że to duże wyzwanie, ponieważ to pierwsze tego typu porozumienie, jeśli chodzi o ochronę zabytków w Polsce - mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

- Taki wpis to ogromny prestiż dla całego regionu, ale i olbrzymi obowiązek, ponieważ obiekty trzeba utrzymać w dobrym stanie i nieustannie promować. Do tej pory żaden z obiektów na Śląsku nie został wpisany na listę. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wykazało się ogromną determinacją i liczymy na to, że w przyszłym roku trafimy na listę UNESCO - dodaje.

Kolejnym krokiem będzie opracowanie planu zarządzania oraz wybór grupy roboczej i wyznaczenie koordynatora miejsc światowego dziedzictwa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto