Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat Segiet otwiera się na psy. Jest to pierwszy taki rezerwat w woj. śląskim

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Rezerwat przyrody Segiet
Rezerwat przyrody Segiet Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach
Rezerwat przyrody Segiet otwiera się na psy. To wyjątkowa sytuacja, gdyż jest to pierwszy rezerwat przyrody w województwie śląskim, do którego na spacer będzie można wybrać się ze swoim pupilem.

Rezerwat przyrody otwiera się na psy

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wprowadziła zmianę do planu ochrony obowiązującego na tym chronionym obszarze, zgodnie z którą od teraz do obiektu można wprowadzić czworonogi. To wyjątkowa sytuacja, gdyż jest to pierwszy rezerwat przyrody w województwie śląskim, do którego na spacer będzie można wybrać się ze swoim pupilem, nie naruszając przepisów obowiązujących w rezerwatach.

- W trakcie przeprowadzonych przez nas licznych oględzin rezerwatu Segiet, głównie podczas prac nad jego poszerzeniem, które nastąpiło na początku roku, obserwowaliśmy duże zainteresowanie społeczne wykorzystania tego miejsca do spacerów z psem. W związku z tym podjęliśmy decyzję o zmianie planu ochrony, aby umożliwić wprowadzenie pupili na teren rezerwatu, nie naruszając tym samym obowiązujących przepisów — mówiła Mirosława Mierczyk-Sawicka, regionalny dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

W rezerwacie ustawione zostaną również kosze, do których będzie można wyrzucać nieczystości po swoich pupilach. Obowiązkiem właściciela będzie sprzątanie po swoim psie oraz prowadzenie go na smyczy.

Z czego wynika zakaz wyprowadzania psów?

Ustawa o ochronie przyrody wprowadza szereg zakazów obowiązujących na terenie rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest zakaz wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną. Zakaz ten ma swoje uzasadnienie przyrodnicze. Psu może być ciężko nakazać zachowania niezbędnej w rezerwacie ciszy. Tym samym psy mogą płoszyć i niepokoić dzikie zwierzęta, a także co gorsze - pozostawiają po sobie na bardzo długi czas zwierzęcy zapach, który wpływa na zachowanie innych zwierząt – głównie ssaków powodując ich stres w obawie przed drapieżnictwem lub obroną terytorium. Jest to szczególnie niekorzystne w rezerwatach górskich, gdzie występują duże drapieżniki tj. wilki, rysie czy niedźwiedzie.

Podejmując decyzję udostępnienia dla psów właśnie rezerwatu Segiet, przyrodnicy wzięli pod uwagę skalę presji oraz uwarunkowania przyrodnicze terenu. Nie jest to obszar ważny dla dużych drapieżników, a działania informacyjne mogą pozytywnie wpłynąć na świadomość społeczną ochrony rezerwatowej.

- Rezerwat przyrody Segiet jest wyjątkowy pod wieloma względami. To leśna ostoja zlokalizowana w centrum metropolii na granicy dużych miast Bytomia i Tarnowskich Gór, z której uroków chętnie korzystają mieszkańcy. Ta przyrodnicza perła chroni fragment naturalnego lasu bukowego i z uwagi na swoją wielowiekową historię związaną z działalnością górnośląskiego górnictwa kruszcowego wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz wyróżnia się także spośród wszystkich 65 rezerwatów przyrody w naszym regionie, umożliwieniem wprowadzenia na jego teren psów – podkreślał Przemysław Skrzypiec, zastępca dyrektora RDOŚ Katowice i Regionalny Konserwator Przyrody.

Rezerwat Segiet

Rezerwat Segiet został utworzony w 1953 r. Niedawno obchodził 70. rocznicę powstania. Na początku roku został powiększony prawie 3-krotnie i obecnie jego powierzchnia wynosi ponad 92 ha. Ponadto w maju, w trakcie wyznaczania nowych szlaków udostępnionych do ruchu, katowicki RDOŚ dopuścił w rezerwacie w ograniczonym zakresie również ruch rowerowy. W Polsce utworzonych zostało ponad 1500 rezerwatów przyrody, a rezerwat Segiet jest jednym z pięciu dopuszczającym w planie ochrony wprowadzanie psów.

Po rezerwacie przyrody można spacerować tylko po wyznaczonych do tego szlakach – w rezerwacie Segiet jest to niebieski szlak turystyczny będący częścią szlaku Powstańców Śląskich, szlak prowadzący w kierunku Bobrownik Śląskich, biegnący od szlaku niebieskiego w kierunku Hałdy popłuczkowej i tzw. „Banka”. Spacer w terenie ułatwią nowe tablice informacyjne zlokalizowane przy wejściach do rezerwatu, na których znajduje się mapa z wytyczonymi szlakami i zasady zachowania ujęte w formie czytelnych piktogramów. W rezerwatach, w tym również i w Segiecie, nie można też zrywać żadnych roślin czy zbierać grzybów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rezerwat Segiet otwiera się na psy. Jest to pierwszy taki rezerwat w woj. śląskim - Katowice Nasze Miasto

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto