Następcy Plagwi

JACEK BŁASIAK
Mistrzostwie Śląska uczą się w szkole sportowej przy ul. Powstańców Śląskich. Fot. Lucyna Usińska
Ponad pięćdziesięciu młodych lekkoatletów i lekkoatletek z MKS MOSM Bytom wzięło udział w halowych mistrzostwach Śląska juniorów, juniorów młodszych i młodzików.

Ponad pięćdziesięciu młodych lekkoatletów i lekkoatletek z MKS MOSM Bytom wzięło udział w halowych mistrzostwach Śląska juniorów, juniorów młodszych i młodzików. Konkurencje biegowe od 200 metrów wzwyż odbyły się w Spale. Tam wystąpiła tzw. grupa szybkościowo-płotkarska, której szkoleniowcem jest Jan Widera.

To właśnie trener Widerem jest odkrywcą i "szlifierzem" talentu mistrza i rekordzisty Polski na 400 metrów przez płotki, Marka Plawgi. Podopieczni tego szkoleniowca zdobyli w Spale pięć medali. Wśród młodzików Kamil Kaleta z czasem 39,94 sek. był pierwszy na dystansie 300 metrów. Na tym samym dystansie wśród dziewcząt "srebro" zdobyła Aleksandra Rozmysłowska (44,96). Junior młodszy Maciej Loch wygrał 200 m z czasem 23,23. W tej samej kategorii wiekowej i również na 200 m druga była Patrycja Topolewska. Wśród juniorek "brąz" na 200 m zdobyła Olga Biała. Uzyskała czas 28,25.

Dziewięć medali w Spale zdobyli podopieczni Janusza Szczyrka. Młodziczka Dagna Sztykiel wygrała 600 m z czasem 1:41,91. Junior młodszy Damian Pasek był pierwszy na 1500 m (4:02,75), a jego bliźniak Daniel był na tym dystansie trzeci (4:18,55). Na 600 m Maciej Wiszniewski zdobył medal srebrny (1:26,91), a na 1000 m trzeci był Przemysław Parzych (2:45,84). Wśród juniorów najlepiej wypadł Łukasz Michalski, który wygrał na 300 m (36,16). Srebrne medale zdobyli: Kamila Jarosz na 1500 m z czasem 5:08,65, Dorota Pakuła na 600 m (1:46,20) oraz jej siostra, Izabela na 1500 m (5:11,25). Warto docenić również tych, którzy zajęli najgorsze dla sportowców czwarte miejsca, ponieważ uzyskali obiecujące rezultaty. Tuż za podium uplasowali się: Dariusz Laksa na 1500 m (4:12,18), Tomasz Wienczirsz na 600 m (1:28,20) oraz na tym samym dystansie, tylko w młodszej grupie, Dawid Szewczyk (1:28,30).

Część sprinterska oraz konkurencje techniczne (skoki i rzuty) HMŚ odbyły się w Brzeszczach. Startowali juniorzy i juniorzy młodsi; młodzicy będą startować później. Bytomianie do dorobku dołożyli jeszcze trzy medale. Wspomniany wcześniej Maciej Loch wygrał na 60 m z czasem 7,26 sek., a juniorzy: Łukasz Janas i Marek Widera (syn trenera) zdominowali ten sam dystans. Pierwszy był Janas (7,27), a drugi Widera (7,32).
W najbliższy weekend w Spale odbędą się halowe mistrzostwa Polski juniorów i juniorów młodszych. Z Bytomia wystąpi tam ośmioro zawodników.