18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektronik Bytom 1 września 2013: powrót po roku

Magdalena Nowacka-Goik
Elektronik Bytom 1 września 2013
Elektronik Bytom 1 września 2013 Magdalena Nowacka-Goik
Elektronik Bytom 1 września 2013: Przecięcie wstęgi, kwiaty i mnóstwo przemówień. Pierwszego września inauguracja roku szkolnego 2013/2014 odbyła się w dawnej siedzibie Technikum nr 4 - czyli Elektronika. Pompy nie zabrakło, ale radość uczniów była naturalna. Dla zrównoważenia oficjalnych wystąpień, młodzież przygotowała satyryczną akademię.

Elektronik Bytom 1 września 2013
W Technikum nr 4 w starej siedzibie przy ul.Katowickiej i Józefczaka, będzie funkcjonować 16 oddziałów. Szkoła utworzyła 4 pierwsze klasy. Przypomnijmy: w styczniu 2012 roku RM podjęła uchwałę o przeniesieniu Technikum nr 4 do Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektronicznych. Reorganizacja szkoły była podyktowana, jak przedstawiły ówczesne władze, kwestią oszczędności, także mało opłacalnym utrzymaniem budynków. Ta decyzja była też jednym z powodów referendum w sprawie odwołania prezydenta Bytomia.

- Obecnie naukę rozpoczyna ponad 420 uczniów w tym około 120 to uczniowie klasy pierwszych - mówi Beata Kołodziejczyk, dyrektor szkoły(przed reorganizacją była wicedyrektorem). Dane dotyczące klas pierwszych wciąż są weryfikowane, bo część uczniów jeszcze nie do końca wybrało szkołę.
Większość jednak nie ma wątpliwości, że elektronik to dobry wybór.
- Szkoła ma dobrą markę i fajny klimat - mówią pierwszoklasiści.
A sporo o szkole wiedzą od starszych kolegów. Ci także cieszą się, że wrócili do starych budynków. Tomasz Motłoch, Mariusz Klimecki i Wojciech Ramowski rozpoczęli właśnie naukę w III klasie o programie teleinformatyk. Doskonale pamiętają szczegóły walki o elektronik.
- To było naprawdę coś, okupacja, nocowanie w szkole, na pewno tego nie zapomnimy - mówią starsi uczniowie.
- Po ostatniej uchwale prawie straciliśmy nadzieję, że dopniemy do tego, aby szkoła była w takiej formie i w tych budynkach. Nie mówimy, że tej nadziei nie było wcale, ale była jednak bardzo mała - przyznają.

Cieszy ich zarówno fakt powrotu do dawnej siedziby, jak również to, że przez ten czas nieco wypiękniała. Nowa jest na przykład pracownia elektryczna w budynku przy ul. Katowickiej. To podstawowa pracownia, w której zajęcia mają na początku praktycznie uczniowie wszystkich kierunków. Sprzęt, który pojawił się przy biurkach jest najnowszej generacji.
- Mamy teraz wrażenie, jakby to było opuszczenie tych murów tylko na chwilę, na czas remontu właśnie - mówi Kazimierz Kopowski, przedstawiciel rodziców uczniów elektronika.
Koszt remontu wyniósł około 363 tysiące złotych. Razem z odtworzeniem bazy dydaktycznej zamknęło się to w sumie około 1 miliona złotych.
- Szkoła wygląda lepiej, została odnowiona, zaangażowali się w to rodzice, nauczyciele i uczniowie. Ale nie jest "wypasiona" - zwracał uwagę radny Janusz Wójcicki, jeden z inicjatorów referendum, także związany z elektronikiem.
- Zamknięcie nie było potrzebne, uważam za błędną tamtą decyzję, to kawał historii naszego miasta. Szkoda byłoby to zaprzepaścić - twierdzi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto