MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Znikają nam targowiska. Za to marketów przybywa

Magdalena Nowacka-Goik
Bytom: Znikają nam targowiska. Za to marketów przybywa. Z targowisk robi się parkingi

Bytom: Znikają nam targowiska. Za to marketów przybywa

Jak długo w Bytomiu utrzymają się jeszcze drobni przedsiębiorcy? Inwazji dyskontów nie widać końca. Najciężej pod tym względem mają kupcy i drobni przedsiębiorcy z śródmieścia i z graniczących z nim dzielnic, czyli na przykład Rozbarku.

Targowiska kontra dyskonty

W dzielnicy Rozbark przy ul. Witczaka dwa lata temu powstał Lidl. Rok później, przecznicę dalej: Biedronka. Nie ma więc co marzyć, aby stworzyć tu targowisko, chociaż miejsce by się znalazło. Ale chociaż wielu mieszkańców ceni sobie zakupy na targu, to bez wsparcia miejskich władz kupcy nawet nie próbują przymierzać się do stworzenia takiego miejsca. Szanse mają jedynie te w centrum miasta. Ale i tu coraz więcej jest dyskontów. Obecnie np. budowany jest Aldi przy ul. Wrocławskiej.

Pani Krystyna, mieszkanka centrum, nie wyobraża sobie, aby zakupy żywnościowe miała robić w innym miejscu, niż na targowisku przy ulicy Rostka. - Tutaj kupuję nabiał, pieczywo, warzywa i owoce. Mam sprawdzone stoiska i panie, które zawsze szczerze i uczciwie powiedzą, co jest najświeższe - mówi bytomianka. Targowisko przy ul. Rostka to jedno z dziesięciu funkcjonujących obecnie w mieście placów targowych. Wśród nich cztery targowiska są miejskie , a sześć prywatnych. Jak na całe miasto, to niewiele. A dodatkowo, systematycznie place są likwidowane. - My się jeszcze jakoś trzymamy - mówi pan Waldek z targowiska przy ul. Rostka. - Ale jak długo, to nie wiem. Drobnym kupcom w Bytomiu jest coraz ciężej. Wmieście co rusz powstają dyskonty. Ludzie rezygnują z handlu na targu - dodaje.

W 2014 roku prywatny właściciel zlikwidował handel przy ul. Korfantego. A teraz znowu zniknęło kolejne.

- W ostatnim czasie zlikwidowane zostało prywatne targowisko przy ul. Batorego - przyznaje Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Właściciel chce zrobić tam parking. W śródmieściu jest też targowisko przy ul. Matejki. Ale mało tam handlarzy i TBS, który zarządza tym miejscem, zdecydował się na wydzierżawienie części powierzchni także pod parking.

Lepiej zrobić parking. Bo kupców mało

Problem drobnego handlu w Bytomiu nie dotyczy oczywiście jedynie kupców z placów targowych. Wystarczy spojrzeć na liczbę pustych lokali do wynajęcie pod działalność gospodarczą. Obecnie w Bytomiu jest zarejestrowanych około 11 tys. podmiotów gospodarczych. Trudno jednoznacznie ocenić, ilu kupców w Bytomiu przybywa, ilu ubywa.

- Liczba wniosków złożonych w urzędzie miejskim w roku 2015, dotyczących wykreślenia z rejestru podmiotów gospodarczych wyniosła 667, a liczba dotyczących założenia działalności gospodarczej od początku tego roku do 4 marca - 154 - informuje Aleksandra Szatkowska. Dodaje jednak, że w tej liczbie mogą być wnioski przedsiębiorców, których główne miejsce działalności zlokalizowane jest poza Bytomiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto