Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom : Remiza w Łagiewnikach i krzyż pokutny. Co będzie z zabytkami?

Magdalena Nowacka-Goik
Remiza i krzyż pokutny. Kto o nie zadba ? Mieszkańcy martwią się szczególnie o losy zabytkowej remizy z 1911 roku. Konserwator sprawdzi jej stan.To jeden z ciekawszych zabytków w dzielnicy. Drugim jest średniowieczny krzyż pokutny.

Bytom : Remiza w Łagiewnikach i krzyż pokutny. Co będzie z zabytkami?

Wśród najbardziej znanych zabytków dzielnicy Łagiewniki, najczęściej wymieniane są dwa - krzyż pokutny przy ul. Świętych Cyryla i Metodego oraz dawna remiza strażacka z 1911 roku przy ulicy Prostej.
Oba miejsca są wyjątkowe, ale i oba niestety pozostają w kręgu zainteresowania wandali.

Krzyż pokutny , wykonany z granitu, średniowieczny, w formie litery T, w rejestrze zabytków funkcjonuje od 39 lat. To jeden z najstarszych zabytków w mieście. Według wersji o pogańskiej genezie, krzyż miałby pochodzić z IV bądź V wieku. Inna wersja wiąże go z czasami i działalnością apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego, żyjących w IX wieku. W roku 1997 umieszczono tu tablicę z napisem, świadczącym o tym, że to "tradycji ludu pamiątka apostołów Słowian Cyryla i Metodego". Do tradycji tej nawiązuje także nazwa biegnącej obok ulicy imienia obu świętych. Krzyż był stawiany, jak mówią badacze historii i etnografowie, jako symboliczne zakończeniem okresu pokuty przez mordercę. Trzy lata temu wandale próbowali go zniszczyć, oblewając żółtą farbą.
Mniej wiemy o historii remizy. W rejestrach funkcjonuje jako zabytek od 1992 roku.
- Remiza wybudowana została w 1911 roku w stylu historyzmu - mówi Aneta Borowik, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bytomiu. - Granice ochrony obejmują cały budynek, który jest własnością prywatną - dodaje.
Budynek na zewnątrz wygląda jeszcze całkiem dobrze, chociaż i tu widać, że wandale nie próżnują - świadczą o tym pseudograffiti czy butelki po piwie pozostawione przy bocznym wejściu do budynku.
- Mamy sygnały, że ktoś go chce kupić. Martwimy się, czy nowy właściciel o niego odpowiednio zadba - mówi jeden z mieszkańców.
Ostatnio zabytek był kontrolowany przez konserwatora w 2010 roku.
- Nie mieliśmy od tego czasu sygnałów, że z budynkiem dzieje się coś niedobrego - podkreśla Aneta Borowik. Obiecuje jednak przeprowadzić wizję, a w razie potrzeby kontrolę obiektu.
- Jeśli będzie w złym stanie, zmotywujemy właściciela, aby się nim zajął - mówi konserwatorka.
Właścicielem remizy jest mieszczący się obok serwis PW. Mototechnika Bytom Sp. J. M. Pamuła K. Pamuła. Jak poinformowano nas w serwisie, firma opiekuje się zabytkiem, ale też przygotowuje go do ewentualnej sprzedaży. Co tu będzie? Tego na razie nie wiemy. Na pewno jednak nowy właściciel będzie musiał wszelkie zmiany konsultować z konserwatorem zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto