Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom : Muzeum Górnośląskie - listopad 2014. Jakie wystawy i wydarzenia?

MANO, mat.prasowe
arc MGB
Bytom : Muzeum Górnośląskie - listopad 2014. Jakie wystawy i wydarzenia? Nie siedź w domu. Zajrzyj do Muzeum Górnośląskiego.Warto przyjść

Bytom : Muzeum Górnośląskie - listopad 2014. Jakie wystawy i wydarzenia? Ceramika i grzyby, czyli jesienne spotkania

Listopad to pora, kiedy najchętniej siedzielibyśmy w domu. Chcemy was jednak przekonać, że warto z niego wyjść. I zajrzeć do Muzeum Górnośląskiego. Bytomska placówka przygotowała interesujące wystawy i spotkania.

Dzisiaj dwie propozycje.
- Wykwintne tułowickie kamionki zwane "czarną porcelaną", prószkowskie zastawy czy fajanse Konstantego Laszczki to tylko niektóre z eksponatów, jakie od 5 listopada będzie można oglądać na wystawie "Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku" w Muzeum Górnośląskim - informuje Małgorzata Iwanek z działu promocji i imprez MGB.
- Na ekspozycji, przygotowanej w części historycznej w całości ze zbiorów działu sztuki pokazana zostanie także tzw. "czarna porcelana" z I połowy XIX wieku z reliefami i srebrnymi bądź żółtymi zdobieniami z manufaktury w Tułowicach, a spośród dzieł Konstantego Laszczki - rzeźbiarza, malarza pozostającego pod wpływem twórczości Augusta Rodina, pojawią się dekoracyjny wazon o niezwykłych uchwytach w formie chimer czy baśniowa figura zaklętej w ptaka królowej - dodaje Iwanek.

Jak jesień, to jesienny las i grzyby. I to one stały się inspiracją do kolejnego spotkania z cyklu "Literatura w kuchni. Kuchnia w literaturze", które odbędzie się 12 listopada o 18 w sali kolumnowej przy Korfantego 34 . Tytuł tej odsłony to: "Zgubiła mnie niepohamowana namiętność do borowików" (cytat zaczerpnięty z "Boskiego Klaudiusza" Zbigniewa Herberta). Poprowadzi je Jolanta Zaczkowska, która opowie o grzybach w kuchni, literaturze, piosence i w anegdocie. Sięgniemy do przepisów na smaczne grzybki w różnych kulinarnych odsłonach.
- Ciekawostką jest to, że w Polsce rośnie około 5 tysięcy gatunków grzybów, wśród nich jest bardzo duża grupa nadająca się do jedzenia, ale zbieramy tylko borowiki, koźlarze, rydze czy kurki - te najpopularniejsze i znane na ogół wszystkim - mówi autorka spotkania.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto