Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Życie zaklęte w kamieniu" w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Zobaczcie zdjęcia z otwarcia nowej wystawy!

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 16 lat
Skamieliny trylobitów i amonitów, odciski sinic, zęby prehistorycznego megalodona - to wszystko i jeszcze więcej można obejrzeć na nowej wystawie "Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów", którą przygotowali pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W czwartek, 21 września 2023r. odbył się wernisaż wystawy, podczas którego kuratorzy dr Roland Dobosz i Marek Ryś opowiadali o kulisach jej powstawania.

Otwarcie nowej wystawy w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wychodzi z kolejną niezwykłą wystawą zatytułowaną "Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów", ukazującą historię życia na ziemi od samego początku. To opowieść o nieustannych przemianach, które doprowadziły do kluczowego, dla nas ludzi momentu - ery dominacji ssaków.

- Historia opowiedziana jest za pomocą eksponatów liczących nawet 2,5 miliarda lat i uzupełniona rekonstrukcjami oraz wielkoformatowymi wizualizacjami cyfrowymi. Rozpoczynają ją m.in. odciski sinic, koralowców, graptolitów, ryb, skamieliny trylobitów i amonitów oraz zęby prehistorycznego megalodona. Florę karbońską przedstawiamy w postaci bogatej kolekcji odcisków węglowych. Z kolei faunę krasiejowską reprezentują metopozaury i aetopozaury. Ostatnia zaś sala ekspozycji poświęcona jest dinozaurom - czytamy w broszurze informacyjnej przygotowanej przez muzeum.

Kuratorami wystawy są dr Roland Dobosz, kierownik Działu Przyrody i Marek Ryś, pracujący w Dziale Edukacji, odpowiedzialny również za aranżację ekspozycji. Jak informowała dyrektor muzeum, Iwona Mohl montowanie wystawy było wyzwaniem, ponieważ składa się ona m.in. z oryginalnych skamielin przyrodniczych, które są bardzo delikatnym materiałem zabytkowym.

- Nasz wystawa powstała z pewną premedytacją. Jej konsekwencją wystawy wcześniejszej „Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”, gdzie w niewielkim fragmencie pokazaliśmy troszeczkę historii i to spotkało się z dużym oddźwiękiem w społeczeństwie. Dlatego idziemy za ciosem, pokazujemy teraz okres od bakterii sinicy do dinozaurów - powiedział jeden z kuratorów wystawy, dr Roland Dobosz.

W czasie wernisażu zwrócono szczególną uwagę na owocną współpracę z różnymi instytucjami kultury. Przedstawione eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Instytutu Paleobiologii PAN i Uniwersytetu Opolskiego.

Nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Co istotne, ekspozycja mieści się w budynku przy ul. Wojciecha Korfantego 34 i będzie dostępna dla zwiedzających od 22 września 2023r. do 23 czerwca 2024r. Wystawie towarzyszy szeroka oferta edukacyjna dostosowana do różnych grup wiekowych, a w niej:

  • lekcja muzealna: "Skąd się bierze zwierzę?"
  • warsztaty: "Kamuflaż na dinozaura", "Jak zostać paleontologiem", "Aura na dinozaura" i "Dawno temu w Bytomiu - dinodizajn"
  • comiesięczne oprowadzania kuratorskie i wykłady "Prehistoryczne opowieści - krótka historia życia, cz. I, II i III".

Warto dodać, że wystawę „Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum” można zwiedzać do końca grudnia bieżącego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto