18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom : Joanna Schaffgotsch - kopciuszek ze Śląska i dziedziczka kopalni. Wystawa w CH Agora

Magdalena Nowacka-Goik
Bytom : Joanna Schaffgotsch - kopciuszek ze Śląska i dziedziczka kopalni. Jako dziecko zdobyła miliony. Umiała to dobrze wykorzystać.Wystawa w CH Agora - otwarcie X Dni Bytomskich Organizacji Pozarządowych.

Bytom : Joanna Schaffgotsch - kopciuszek ze Śląska i dziedziczka kopalni.

Na pomysł wystawy, której bohaterką jest niezwykła Ślązaczka, wpadły dwie bytomskie działaczki - Halina Bieda, radna, prezes zarządu spółki Armada Development S.A. , która zajmuje się rewitalizacją terenów po KWK Szombierki oraz Ewa Petrymusz, szefowa Biuro Organizacji Pozarządowych. Namówiły jeszcze Magdalenę Goik, kierującą Fundacją Historii Kobiet im. Marii Renardowej.

- Lubię silne postacie kobiece, a Joanna wydawała mi się niedokładnie pasującą do tego wizerunku - przyznaje Magdalena Goik.
- Odziedziczyła majątek, to był dla niej taki dar losu. Kiedy zaczęłam bliżej poznawać tę postać, przekonałam się, że musiała być jednak silną i mądrą, bo nie tylko majątku nie straciła, ale umiejętnie pomnażała. Umiała kierować ludźmi i dobierać dobrych zarządzających. Przy tym była serdeczna i towarzyska, jak opisuje ją księżna Izabela Czartoryska - opowiada Magdalena Goik.
Chociaż kochała z wzajemnością męża i była szczęśliwą matką, nie była typem potulnej kobiety. - Umiała stanowić o sobie, miała silną wolę - podkreśla Magda Goik. Kobieta postępowa, nowoczesna, wyprzedzająca swoje czasy. Z jednej strony świetna ekonomistka ( majątkiem rządziła sama, zachowując rozdzielność z mężem), z drugiej - społeczniczka.
- Fundowała ołtarze w kościołach, założyła bibliotekę, szkołę i tzw. kuchnię mleczną. Raz w miesiącu ubogie kobiety mogły odwiedzać tę kuchnię, gdzie otrzymywały darmowe odżywki dla dzieci i darmowe porady lekarskie. Umiała zjednać sobie ludzi. Często pokazywała się w tradycyjnym , śląskim stroju.

Historia
Joanna Schaffgotsch von Schomberg - Godulla, z domu Gryzik (Grycik) ur. 29 kwietnia 1842 w Porembie, obecnie dzielnicy Zabrza, zm. 21 czerwca 1910 w Kopicach) . Mieszkała też długi czas w bytomskich Szombierkach. Ojciec Jan (komornik) zmarł w 1845 roku. Po śmierci męża Antonina z domu Hayn nie zajmowała się swymi dziećmi i od 1846 małą Joanną, w domu Karola Goduli opiekowała się służąca Emilia Lukas. Karol Godula ujęty serdecznością dziewczynki, która kiedyś podobno podarowała mu kwiaty, bardzo się do niej przywiązał i wyłożył na jej opiekę i edukację. Ustanowił ją swą uniwersalną sukcesorką. Joanna odziedziczyła: 4 kopalnie galmanu i połowę udziału w kolejnej, 6 kopalni węgla, 4 majątki ziemskie - Szombierki - Orzegów, Bobrek, Bujaków oraz Chudów - Paniówki - łącznie prawie 70 tys. mórg pola i prawie 3,5 tys. mórg lasu. 6 października 1858 roku król pruski Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern nadał jej szlachectwo. Została żoną hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha z Cieplic.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto