Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: Studenci zmienią bytomski Bobrek?

MANO
Od czwartku dzielnicę Bobrek opanują studenci. A to za sprawą programu „Design w terenie!”. To jedyne takie warsztaty projektowe, podczas których studenci – młodzi projektanci, zamieszkają w dzielnicy na tydzień, gdzie wspólnie z mieszkańcami i ekspertami będą projektować i zmieniać na lepsze dzielnicę.

Specjaliści z Design Silesia, programu stworzonego przez Śląski Urząd Marszałkowski, przekonują, że jakość życia można poprawić właśnie poprzez mądry design, czyli taki, który powstaje z myślą o konkretnej społeczności. Temu służą warsztaty projektowe „Design w terenie!” organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach projektu Design Silesia. Pierwsze odbyły się w Mstowie oraz Radlinie.

Aby najlepiej zapoznać się z problemami Bobrka, jego potrzebami, sposobem życia mieszkańców – projektanci zamieszkają tam na tydzień! Nie będą siedzieć za biurkami, ale wyjdą w miasto, na ulice Bobrka. W warsztatach główną rolę odgrywają studenci kierunków projektowych śląskich szkół. Jednak wspomagać będą ich eksperci, którzy mają doświadczenie w projektowaniu partycypacyjnym, czyli takim, w którym obok projektantów uczestniczą sami mieszkańcy.

Do „Designu w terenie!” udało się zaprosić najlepszych specjalistów z całej Polski, którzy będą wspomagać studentów. Wśród nich jest Marlena Happach, architektka, która założyła Stowarzyszenie Odblokuj działające na rzecz poprawy środowiska mieszkaniowego – w Warszawie udało jej się zrewitalizować kilka praskich podwórek, a także odczarować blokowisko na Rakowcu. Grupę ekspercką wspierają też młodzi dizajnerzy: Krystian Kowalski, ze studio projektowego Kompott oraz śląscy projektanci z Musk collective design: Weronika Kiersztejn i Michał Kozik. Łączy ich działanie na styku designu, architektury i nauki.

Na ulicach Bobrka pojawiły się już plakaty zapraszające do udziału w warsztatach wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku i wykształcenia. Włączenie mieszkańców w warsztaty ma nie tylko ich zaktywizować, ale i dać poczucie, że mogą mieć wpływ na swoje otoczenie, co w przyszłości może zaprocentować samoczynnym angażowaniem się w jego ulepszanie.

Zespół „Design w terenie!” będzie pracował:
w Dziennym Domu Pomocy, ul. Pasteura 4 oraz w Terenowym Punkcie Pomocy Środowiskowej ul. Piecucha 10

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto