Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspominamy wybitnych bytomian, którzy zmarli w 2022 roku. Zobacz zdjęcia

MAJ
Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Warto przy tej okazji wyciszyć się, pogrążyć w zadumie i wspomnieć o osobach związanych z Bytomiem, które zmarły w ciągu minionego roku. Wśród nich są wybitne osobistości, których śmierć przyniosła olbrzymią stratę nie tylko bliskim, ale także w dziedzinach, którymi się zajmowali.

Wspominamy wybitnych bytomian, którzy zmarli w 2022 roku

W 2022 roku zmarło wielu bytomian, którzy zapisali się na kartach historii miasta jako wybitni artyści, medycy, kolekcjonerzy, czy samorządowcy.

W lutym zmarł Stefan Wójcik, założyciel i wieloletni przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Bytomiu-Miechowiach, a także radny Rady Miejskiej w Bytomiu w latach 1990-1998 oraz wiceprezydent Bytomia w latach 1996-1997. Stefan Wójcik związany był z Bytomiem, gdzie popularyzował wiedzę na temat Tragedii Miechowickiej, jaka miała miejsce w Miechowicach w styczniu 1945 roku, kiedy wojska Armii Czerwonej wkroczyły do tej miejscowości, dokonując zbrodni na ludności cywilnej.

W tym samym miesiącu zmarł też Roman Kostrzewski. Muzyk urodził się w Piekarach Śląskich 15 lutego 1960 roku, ale mieszkał w Bytomiu. Przez wiele lat był wokalistą i liderem zespołu Kat (w latach 1981-2004), a także współzałożycielem grupy Alkatraz, z którą działał w latach 2000-2002 oraz Kat & Roman Kostrzewski (2004-2022). Koncertował w całej Polsce, m.in. u boku takich gigantów ciężkiej muzyki jak Metallica i Iron Maiden. Angażował się także w działalność solową. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych twórców polskiego metalu. Mieszkał w Bytomiu. Muzyk zmarł 10 lutego 2022 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kwiatowej w Bytomiu.

W marcu świat bytomskiej medycyny stracił wybitnego specjalistę. Zmarł bowiem Jerzy Pieniążek, doktor nauk medycznych, Honorowy Obywatel Miasta Bytomia, a także długoletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Również w marcu, w wieku 69 lat, zmarł urodzony w Bytomiu Wojciech Zamorski. Dziennikarz radiowy i telewizyjny związany między innymi z Radiem Katowice, radiową Trójką i Telewizją Polską. Prowadził m.in. „Listę Przebojów Programu Trzeciego” w radiowej Trójce, a od 1994 roku, przez 6 lat jako dziennikarz Telewizji Katowice prowadził program muzyczny „100% LIVE”. Z kolei w latach 2002-2014 był radnym Sejmiku Województwa Śląskiego. W ramach pełnionych obowiązków był m.in. rzecznikiem prasowym marszałka województwa oraz członkiem Komisji: Edukacji, Nauki i Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej, a także Doraźnej Komisji ds. Monitorowania Przygotowań Województwa Śląskiego do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

W kwietniu, w wieku 90 lat, śmierć zabrała Zdzisława Szewca, wiceprezydenta Bytomia. Był lekarzem medycyny, długoletnim organizatorem bytomskiej służby zdrowia. Angażował się w życie Bytomia. Dwukrotnie sprawował mandat radnego Rady Miejskiej w Bytomiu w kadencji w latach 1994 - 1998, a także w kadencji 1998 - 2002. Ponadto w latach 1994 - 1997 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Miasta Bytomia.

12 maja w wieku 82 lat odeszła Brygida Nikodemowicz, żona Emila, który jest jednym z patronów lodowiska przy Pułaskiego 71 w Bytomiu, a 13 maja w wieku 54 lat Dariusz Nikodemowicz, syn patrona obiektu.

Także w maju zmarł ojciec Hubert Lupa, werbista, ceniony duszpasterz zaangażowany w sprawowanie mszy świętych w języku niemieckim na terenie Bytomia. Ojciec Hubet Lupa SVD był jednym ze współpracowników ks. Franciszka Blachnickiego. W latach 70. XX w. tworzył i prowadził ośrodek Ruchu Światło-Życie i eksperymentalną parafię w Brzegach.

W maju odszedł też Edward Wieczorek - autor książek i publikacji poświęconych turystyce i krajoznawstwu, przewodnik turystyczny oraz instruktor krajoznawstwa i przewodnictwa, a przede wszystkim wielki orędownik odkrywania zakątków swojego rodzinnego miasta - Bytomia.

16 czerwca po ciężkiej chorobie zmarła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Warto dodać, że Grażyna Dziedzic urodziła się w 1954 roku w Bytomiu. Ukończyła Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu była nauczycielką, ale przez lata działała w samorządzie. Ponad dekadę zarządzała też Rudą Śląską.

Z kolei 6 lipca w wieku 82 lat w Warszawie zmarła aktorka Krystyna Królówna, ale urna z jej prochami 18 sierpnia spoczęła w grobie rodziców na cmentarzu Mater Dolorosa przy ulicy Piekarskiej w Bytomiu.

Także w lipcu w wieku 75 lat zmarł Czesław Czerwiński związany z Towarzystwem Miłośników Bytomia. Był znanym kolekcjonerem starych pocztówek i fotografii Bytomia. Zostawił po sobie ogromny zbiór pocztówek, litografii i zdjęć przedstawiających dawny Bytom.

W sierpniu zmarł legendarny piłkarz Polonii Bytom oraz reprezentacji Polski

Kazimierz Trampisz

. Miał 85 lat. Napisano o nim książkę, brał też udział w filmie o bytomskim klubie. Kazimierz Trampisz przez większość kariery piłkarskiej był związany z Polonią Bytom. W Polonii Bytom Kazimierz Trampisz występował w latach 1945-1946 i 1947-1962, dwukrotnie zdobywając tytuł mistrza Polski. Miał także na koncie grę w reprezentacji Polski. W reprezentacji Polski występował w latach 1950-1958. Strzelił w niej cztery bramki. Grał m.in. na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach.

We wrześniu po długiej chorobie zmarł w wieku 68 lat wieloletni pracownik i były dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu - dr n. med. Andrzej Tomczyk.

Tego samego miesiąca, w wieku 89 lat, zmarł Wacław Kruczkowski, legendarny kierownik Polonii Bytom. Przeprowadził w roli sędziego 2350 spotkań piłkarskich, we wszystkich klasach rozgrywkowych. Po przybyciu ze Lwowa do Bytomia zaczynał jako zawodnik drużyn młodzieżowych oraz seniorskiej Polonii Bytom. W roku 1957 decydując się na rolę działacza bytomskiego Klubu, został delegowany na sędziego piłkarskiego. Od 1959 roku był Członkiem Zarządu Kolegium Sędziów Podokręgu Bytom. W latach 1984-1988 Przewodniczący Kolegium Sędziów Podokręgu Bytom.

W październiku, w wieku 67 lat, zmarł Leszek Engelking - bytomianin, laureat Muzy, poeta, tłumacz, literaturoznawca i krytyk literacki. To w jego przekładzie czytelnicy poznawali dzieła takich wybitnych twórców jak Eliot, Kundera czy Cwietajewa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto