Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odznaczenie grobu Wojciecha Targalskiego znakiem pamięci "Tobie Polsko" na bytomskim cmentarzu

Martyna Urban
Martyna Urban
Grób Władysława Targalskiego został uroczyście oznaczony znakiem pamięci "Tobie Polsko"
Grób Władysława Targalskiego został uroczyście oznaczony znakiem pamięci "Tobie Polsko" Karina Trojok
Bytom. 8 lipca odbyło się uroczyste odznaczenie grobu Władysława Targalskiego na cmentarzu Mater Dolorsa. O godzinie 15. pomnik powstańca został wyróżniony na tle innych. W uroczystości wzięli udział m.in. Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach, Halina Biedna, senator Rzeczpospolitej oraz Danuta Skalska, prezes Miłośników Lwowa w Bytomiu.

8 lipca o godzinie 15 odbyło się uroczyste oznaczenie grobu Władysława Targalskiego znakiem pamięci "Tobie Polsko". Na cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu zgromadzili się m.in. najważniejsi przedstawiciele organizacji historycznych, by uczcić pamięć powstańca śląskiego.

Jest to dzień wyjątkowy, ponieważ dziś będziemy oznaczać grób Władysława Targalskiego oznaką Grobu Powstańca Śląskiego. To bardzo ważna chwila, ponieważ groby powstańców są słabo oznaczone na cmentarzach. - mówi Jan Kwaśniewicz, naczelnik oddziałowego biura upamiętnienia walki i męczeństwa katowickiego oddziału IPN

.

Naczelnik tłumaczy także, że celem Instytutu Pamięci Narodowej jest odznaczenie wszystkich śląskich grobów powstańców, tak by luzie odwiedzających cmentarze zauważali w pobliżu zmarłych bohaterów.

Andrzej Sznajder podkreśla wagę uroczystości

Dyrektor katowickiego oddziału IPN podkreślił, iż na bytomskim cmentarzu rozpoczyna się inauguracja akcji odznaczania grobów powstańców Śląskich.

Chcemy w tych dniach oddać im hołd, ale również chcemy, by te ceramiczne plakiety były swego rodzaju "memento", dla tych, którzy obok grobów przechodzą. - tłumaczy Andrzej Sznajder.

Dyrektor stwierdził, że ta uroczystość jest bardzo ważnym momentem w historii, bo od dziś odwiedzający groby bliskich, będą mogli dostrzec pomnik Władysława Targalskiego. Andrzej Sznajder dodaje także, że ta akcja ma na celu także pokazać, że osoby, które walczyły w powstaniach to są ludzie tej ziemi.

Lesław Jóźwiak opowiada historię życia Władysława Targalskiego

Przez ponad 15 minut pan Lesław Jóźwiak opowiadał historię Władysława Targalskiego, który urodził się w 1904 roku we Lwowie. Jego rodzina mieszkała przy ulicy Skarbkowskiej. Życie "Władzia" od początku było trudne. Już w 1918 roku przystąpił ochotniczo do obrony miasta Lwowa przed Ukraińcami. Następnie wraz z kompanią kadetów wziął udział w III powstaniu śląskim. Jako członek załogi pociągu pancernego walczył pod Kędzierzynem i Olesnem. W okresie międzywojennym Władysław Targalski prowadził zakład zegarmistrzowski przy Placu Akademickim we Lwowie. Kiedy we wrześniu 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę, po raz kolejny wziął udział w wojnie. W 1941 r. po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej został aresztowany przez gestapo za działalność konspiracyjną. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Majdanku i Buchenwaldzie. W 1945 r. Władysław Targalski trafił do Bytomia, gdzie rozpoczął działalność jako choreograf spektakli, które w latach w 1945-1946 wystawiane były przez teatr powszechny przy miejskim domu kultury w Bytomiu. Współpracował także przy tworzeniu baletu Opery Śląskiej. Zmarł w lipcu 1995 roku.

Grób Władysława Targalskiego wpisany do ewidencji grobów weteranów

6 kwietnia 2020 roku Lesław Jóźwiak otrzymał informację od Prezesa IPN-u iż:

Grób Władysława Targalskiego, uczestnika walki o Lwów, wojny polsko-bolszewickiej, III powstania śląskiego, II Wojny Światowej, pochowanego na cmentarzu Mater Dolorsa przu ulicy Piekarskiej w Bytomiu, został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Cześć i chwała Bohaterom!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto