Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu dwa zabytki zakwalifikowały się do II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Kościół św. Wojciecha otrzymał dotację rządową w wysokości 3 500 000 zł.
Kościół św. Wojciecha otrzymał dotację rządową w wysokości 3 500 000 zł. https://www.franciszkanie.bytom.pl/
BYTOM. Miasto owiane złą sławą ze względu na rabunkowe wydobycie węgla, którego konsekwencją stały się niszczejące budynki oraz wieloletnia niewłaściwa polityka zarządzania miastem sprawiły, że kondycja Bytomia nie była najlepsza. Wiele zmieniło się za sprawą trwającej od kilku lat rewitalizacji. Dzisiaj bytomianie mają kolejny powód do radości: dwa zabytkowe budynki zostaną odrestaurowane dzięki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

W Bytomiu dwa zabytki zakwalifikowały się do II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek 26 września 2023r. ogłosił wyniki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wśród 3248 zakwalifikowanych projektów z całej Polski, znalazły się dwie inwestycje, które będą zrealizowane w Bytomiu.

Długa lista objętych dotacją zabytków zawiera renowację zabytkowego kościoła św. Wojciecha w Bytomiu przy placu Klasztornym 1 oraz czyszczenie, naprawę i hydrofobizację ścian i mansard budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Królowej Jadwigi 2 w Bytomiu. Całościowy koszt dotacji przeznaczonej dla Bytomia wynosi 5 950 000 złotych.

- Bytom jest miastem o olbrzymich tradycjach i z drugiej strony, miastem ciężko doświadczonym przez likwidację przemysłu ciężkiego. Wiele budynków i wiele zabytków zostało uszkodzonych przez szkody górnicze lub zdewastowanych przez brak właściwego administrowania. Renowacja zabytków jest dla nas bardzo ważna, stąd kwota 3 500 000zł na renowację kościoła pw. św. Wojciecha - mówi poseł Wojciech Szarama.

Renowacja zabytkowego kościoła św. Wojciecha w Bytomiu była dla posła szczególnie ważna ze względu na kontekst historyczny:

- Przypomniałem panu premierowi, że ten kościół był ostoją dla Polaków wypędzonych ze Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, to była ich świątynia, gdy znaleźli się w Bytomiu. Jest to kościół nie tylko bardzo ciekawy architektonicznie, ale również miejsce z wielkimi tradycjami. Kościół, którego renowację należało wesprzeć - powiedział.

Mimo nieustannych przemian, miasto potrzebuje kolejnych środków na inwestycje i remonty. Choć jeszcze nie ogłoszono kolejnej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, poseł bez problemu wskazuje kolejne zabytki, które niezwłocznie potrzebują wsparcia rządowego.

- Uważam, że powinien zostać odremontowany budynek Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej znajdujący się również przy placu Klasztornym, obok kościoła. Tym samym cała pierzeja placu odzyskałaby swój blask - dodał poseł.

Wśród wymienionych przez Wojciecha Szaramę budynków, które zasługują na szybką renowację, znalazł się także budynek Liceum Ogólnokształcącego nr 4. Warto wspomnieć, że w Bytomiu znajduje się wiele pereł architektonicznych, których remont wymaga olbrzymich nakładów finansowych.

Kościół przy bytomskim placu Klasztornym powstał w XIII wieku, w drewnianej zabudowie z inicjatywy księcia Władysława Opolskiego. Obecny, murowany kształt zabudowy zawdzięczamy przebudowie z połowy XV wieku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto