Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwer w Szombierkach zyskał nazwę - jego patronką została Joanna Gryzik-Schaffgotsch. Wiecie gdzie się znajduje?

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Podczas sesji Rady Miasta, która miała miejsce 28 lutego radni zdecydowali, że skwer znajdujący się przy Przedszkolu Miejskim nr 39 w Bytomiu-Szombierkach będzie nosił imię Joanny Gryzik-Schaffgotsch. Nieprzypadkowo, bowiem w przeszłości stał pałac wraz z niewielkim parkiem, w którym rezydował Karol Godula i „śląski Kopciuszek”, czyli przywołana tu już Joanna.

Obiekt ten wzniesiony został w 1841-1845 w stylu neorenesansowym przez magnata przemysłowego, a po jego śmierci w 1848 zgodnie z testamentem dziedziczką fortuny Goduli została zaledwie 6-letnia Joanna Gryzik. W czasach świetności był to dwukondygnacyjny budynek z portykiem zwieńczonym tympanonem na głównej osi. Obiekt zaprojektował królewski inspektor budowlany Feller z Gliwic.

- Po ogłoszeniu treści sensacyjnego testamentu opiekun Joanny i przyjaciel Karola Goduli – Maksymilian Scheffler w obawie o jej bezpieczeństwo (rodzina nie mogąc pogodzić się z wolą zmarłego słała groźby pod adresem dziewczynki organizując podobno nawet zamachy na jej życie) umieścił Joannę w klasztorze Urszulanek we Wrocławiu, gdzie kontynuowała dalszą naukę. W 1849 roku Joanna wraz z Emilią Lucas wróciły do Szombierek i zamieszkały w pałacu Goduli. Dalszą naukę Joanny prowadziła zatrudniona w tym celu dyplomowana nauczycielka z Wiednia Amalia Porsanner von Ehrenthal. Jako, że krewni Goduli coraz silniej dążyli do obalenia testamentu Scheffler obawiając się już o życie Joanny ponownie wywiózł ją do Wrocławia, W wieku 16 lat otrzymawszy staranne wykształcenie opuściła klasztor i zamieszkała w domu Schefflera – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta.

W XX wieku pałac został zniszczony. Do naszych czasów neorenesansowa budowla nie zachowała się. Pałac w Szombierkach co prawda nie został zniszczony ani podczas I wojny światowej, ani podczas II wojny światowej, ale.. podzielił los miechowickiego pałacu Tiele-Wincklerów, bowiem po wejściu Armii Czerwonej na te tereny, obiekt został splądrowany, a następnie podpalony. Finalnie, w 1952 roku pałac rozebrano. Pustkę, jaka powstała przy obecnej ulicy Zabrzańskiej wypełniono, stawiając nowy budynek, w którym urządzono przedszkole dla dzieci pracowników kopalni Szombierki. Co prawda, kopalni dawno już nie ma, ale w obiekcie nadal funkcjonuje przedszkole.

A dzisiejszy skwer, któremu patronuje "śląski Kopciuszek"? Przez wiele lat był to po prostu trakt łączący parking powstały przy nieistniejącym już sklepie Tesco, a wspomnianym przedszkolem. Jednakże w 2018 roku z inicjatywy radnej Joanny Stępień skwer przy ulicy Zabrzańskiej został zrewitalizowany. Teraz przyszedł czas na nadanie mu nazwy. Trzeba jednak nadmienić, że kwestią tą radni zajmowali się już w ubiegłym roku.

- Nadanie temu miejscu imienia tak znakomitej osoby jaką była Joanna Gryzik-Schaffgostch z pewnością byłoby zwieńczeniem jej postawy pomocy, szlachetności, szacunku dla każdego i wrażliwości na krzywdę – czytamy w uzasadnieniu uchwały przyjętej przez bytomskich radnych.

Bytomscy radni byli jednomyślni. Na „tak” zagłosowało 25, a więc wszyscy obecni. W tym tygodniu ruszyły też prace porządkowe. Pojawiła się też metalowa tablica, na której niebawem pojawi się plansza informująca o nowej nazwie i patronce skweru.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto