Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Kolejny skwer zyska nazwę. Tym razem będzie to Skwer Spotkania. Na znajdującym się tuż obok niego budynku powstanie wyjątkowy mural

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
mat. pras. UM
Kolejny bytomski skwer zyska nazwę. Niedawno bytomscy radni zdecydowali o tym, aby przestrzeń znajdująca się w miejscu, w którym dawniej wznosił się pałac „śląskiego Kopciuszka”, nazwać imieniem wspomnianej Joanny Gryzik von Schaffgotsch. Tym razem rajcowie zgodzili się na nadanie przestrzeni znajdującej się między Placem Grunwaldzkim a ulicą Rycerską i ulicą Korfantego nazwy Skwer Spotkania.

Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta 20 radny zagłosowało „za” nadaniem bytomskiemu skwerowi, znajdującemu się między Placem Grunwaldzkim a ulicą Rycerską i ulicą Korfantego, nazwy Skwer Spotkania.

Dlaczego zdecydowano się akurat na taką nazwę?

- Nadając nazwę „Skwer Spotkania” konkretnemu miejscu w Bytomiu, zwraca się uwagę na wszystkie aspekty, które dotyczą historii naszego miasta i jego mieszkańców, w tym podpisania umowy o partnerstwie miast – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Przy Skwerze Spotkania powstanie też mural

Wiadomo też, że na ścianie budynku znajdującego się przy skwerze powstanie niebawem mural. Ma być on inspirowany jedynym zachowanym olejnym obrazem Brunona Schulza „Spotkanie”. Schulz, polski prozaik żydowskiego pochodzenia, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki, urodził się i zmarł w Drohobyczu, mieście partnerskim Bytomia. Warto dodać, że w 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica tragicznej śmierci artysty. Uznano zatem, że to dobry moment, żeby twórcę upamiętnić także w Bytomiu.

- Tematem dzieła jest odrębność kulturowa młodego Żyda oraz miejskich, pewnych siebie kobiet. Różnice spowodowały powstanie muru, w którym jednak pojawia się brama – przejście, furtka, symbol pogranicza kultur, wyznań religijnych i preferencji cywilizacyjnych. Ważne jest, by w Roku Brunona Schulza, kiedy to przypada kolejna rocznica partnerstwa Bytomia i Drohobycza oraz w czasie udzielania pomocy przez bytomian uchodźcom z Ukrainy w sposób symboliczny upamiętnić te wydarzenia w przestrzeni miejskiej – tłumaczą autorzy projektu uchwały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto