Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyczne spotkanie BACH - HAENDEL w Muzeum Górnośląskim

mat.prasowe
materiały prasowe
Koncert kameralny w ramach cyklu MUSICEUM 2011

Muzyczne spotkanie BACH - HAENDEL odbędzie się w sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy ul. W. Korfantego 34 w niedzielę, 25 września, o godzinie 12.00. Zaprezentowane wówczas utwory - solowe i kameralne – prezentować będą twórczość dwóch najwybitniejszych przedstawicieli muzycznego baroku, Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Byli rówieśnikami, którzy nigdy się nie spotkali. Koncert pt. Muzyczne spotkanie BACH-HAENDEL inspirowany jest sztuką teatralną Kolacja na cztery ręce Paula Barz’a.

W programie utwory J. S. Bacha oraz J. F. Haendla

WYKONAWCY:
Altówka-Aleksandra Batog,
Klawesyn-Aleksandra Gajecka-Antosiewicz

ALEKSANDRA BATOG jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie altówki prof. Zygmunta Jochemczyka oraz studiów podyplomowych w zakresie kameralistyki na w/w uczelni pod kierunkiem Marka Mosia..

Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej m.in. w Łańcucie, Gorlicach, czy Nowym Jorku.

Muzyka kameralna zawsze była jej pasją: jako kameralistka wiele koncertowała z pianistami; Marcinem Sikorskim, z którym w 1995 roku została wyróżniona na Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi oraz Zofią Antes, a także flecistką Alicją Molitorys i harfistką Agnieszką Kaczmarek-Bialic. Główna domeną jej aktywności artystycznej jest kwartet smyczkowy – od 1997 roku jest altowiolistką kwartetu Akademos, z którym wykonała ponad pięćset koncertów w kraju i zagranicą, brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach muzycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wraz z kwartetem koncertowała w ośrodkach muzycznych Austrii, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA. Wystąpiła dwukrotnie w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach Emerson String Quartet Young Artists Concerts, a także nagrała trzy płyty CD z dziełami: Beethovena, Szymanowskiego, Szymańskiego i Vivaldiego.
Jest również współautorką cyklu koncertów dla dzieci „To jest taki dom zaklęty w którym grają instrumenty” i współorganizatorką cykli koncertów kameralnych takich jak: „Nie dla Elizy” - Beethoven i arcydzieła XX wieku, „Haydn 2.0” oraz „Letniego Festiwalu Arcydzieł Kameralistyki”.

ALEKSANDRA GAJECKA-ANTOSIEWICZ
Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie klawesynu prof. Ewy Piaseckiej (1999) oraz w klasie fortepianu prof. Marka Drewnowskiego (2000).
Wiedzę w zakresie współczesnej muzyki klawesynowej pogłębiła podczas studiów na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem wybitnej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej (2001-2003).

Była stypendystką międzynarodowych szkół i festiwali w Polsce, Niemczech, Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Swoja grę doskonaliła pracując z wybitnymi artystami, takimi jak: Elżbieta Stefańska, Leszek Kędracki, Colin Tilney, Mark Kroll i Ketil Haugsand.

Laureatka V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. J. Hofmanna i I. J. Paderewskiego w Nałęczowie (nagroda specjalna-cykl koncertów we Francji). Brała również udział w II Międzynarodowym Konkursie im. Wandy Landowskiej w Warszawie i w VIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie.

Występuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą. Współpracuje m.in. z kwartetem Akademos, flecistką Katarzyną Starzec oraz siostrą Hanną Balcerzak, z którą od 1993 roku tworzy duet fortepianowy i klawesynowy.

W dorobku klawesynistki znajduje się płyta Utwory klawesynowe Mariana Sawy, „Cztery pory roku” A. Vivaldiego z solistką Anną Rechlewicz (2007), nagrania archiwalne dla TVP, polskich rozgłośni radiowych, NOSPR w Katowicach oraz rejestracje koncertów odbywających się podczas sesji naukowych Musica Moderna w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Oprócz działalności koncertowej od 1999 r. A. Gajecka-Antosiewicz zajmuje się pracą pedagogiczną jako nauczyciel fortepianu i klawesynu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Bytomiu. W 2002 roku założyła pierwszą na Śląsku klasę klawesynu w szkole muzycznej II stopnia.

Organizacja: Śląskie Towarzystwo Muzyczne i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Dofinansowanie: Gmina Bytom i Województwo Śląskie
Miejsce: sala koncertowa, gmach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy ul. W. Korfantego 34
Niedziela, 25 września 2011, godz.12.00
Wstęp: 10 zł

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto