Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu za wilgotne na dzieła z kolekcji gen. Józefa Zająca

MAK
Mimo zapowiedzi, w bytomskim Muzeum Górnośląskim nie będzie można we wrześniu zwiedzać wystawy poświęconej grafikom z kolekcji gen. Józefa Zająca. Muzeum twierdzi, że wilgotność sal wystawowych nie służy dziełom. Daje to jednak kolejny argument zwolennikom poglądu, że cała niezwykła kolekcja generała powinna trafić do Katowic, tak jak sobie tego życzył. Czy Bytom naprawdę nie docenia skarbu, który posiada?

- Sprawa kolekcji generała Józefa Zająca należy do największych skandali w sferze kultury na Górnym Śląsku powojennym - uważa Jan. F. Lewandowski, autor książki "Przesyłka ze Szkocji", o historii wielkiego daru generała dla naszego regionu. Autor dotarł do aktu darowizny, w którym generał przekazuje swoje zbiory Katowicom, jeśli będą miały już swoje muzeum. W 1957 roku, kiedy kolekcja trafiła do Polski, stolica województwa nie miała żadnego. Ale gdy Muzeum Śląskie powstało w Katowicach w 1984 roku, daru nie przejęło, nie wiadomo dlaczego. 108 obrazów oraz blisko 2 tys. grafik pozostało w Bytomiu. Budowa imponującego gmachu muzeum w stolicy aglomeracji, na terenie po kopalni Katowice, wywołała temat zapomnianej trochę kolekcji. Czy nie jest to lepsze miejsce dla autentycznych drzeworytów Dürera, akwafort Salvatora Rosy i Claude'a Lorraina oraz rycin Vaclava Hollara?

Autentyczność tych dzieł została potwierdzona przez specjalistów, ale co do reszty zdania są podzielone. Brakuje pieniędzy na ich ocenę. I tak cała kolekcja jest zbiorem niezwykłym, mimo że mieszkańcom Bytomia niełatwo się o tym przekonać.

Gen. Zając chciał, żeby kolekcja była oglądana przez ludzi. Przed wojną był dowódcą 23. Dywizji Piechoty w Katowicach, mieszkał tu przez 10 lat i pokochał Śląsk. Na emigracji gromadził kolekcję grafik i obrazów. Wśród wielkich zdobyczy są też kopie, czego nie ukrywał. Jednak zbiór jest najpoważniejszą kolekcją malarstwa europejskiego w muzeach górnośląskich.

Argumenty zwolenników oddania kolekcji Katowicom są konkretne. Jednak Muzeum Śląskie posiada wiele innych atrakcji, a bytomskie muzeum będzie musiało walczyć o sens istnienia. Zabranie temu miastu, któremu wszyscy coś zabierają, tak cennej rzeczy, to kolejny cios.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto