MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu: nowa wystawa archeologiczna w 2015 roku

Magdalena Nowacka-Goik
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu -projekt nowej wystawy
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu -projekt nowej wystawy Amaya Architekci Bartosz Majewski z Katowic
Gabloty, obok monitory, a pod ścianami przeszło 350 tys. eksponatów. O nowej wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu pisze M. Nowacka-Goik

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - nowoczesne techniki

Wyobraźcie sobie, że jesteście na wystawie i oglądacie czaszkę mamuta. Następnie smartfonem skanujemy kod, który jest obok i już widzimy, jak kiedyś wyglądał ten prehistoryczny gad. Widzisz miecz? I znowu przenosisz się
w wirtualną rzeczywistość, bo po zeskanowaniu zobaczymy rycerza, który się nim posługiwał. Nie masz telefonu? Nie szkodzi, bierzesz marker i na monitorze znajdujesz zdjęcia i dodatkowe informacje. Tak będzie już niedługo w Muzeum Górnośląskim.

Dwie koncepcje

Rozstrzygnięto właśnie konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji plastycznej stałej wystawy archeologicznej "Górny Śląsk w pradziejach". Wygrała firma Amaya Architekci Bartosz Majewski z Katowic. To właśnie wykonanie ich projektu będziemy mogli zobaczyć w Muzeum Górnośląskim. Projekt współfinansuje ze swoich środków Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączny koszt jej przygotowania powinien zamknąć się w kwocie 350 tys. złotych.
- Chcieliśmy pogodzić dwie koncepcje - mówi Bartosz Majewski. -
Z jednej strony pokazać jak najwięcej obiektów z tej dziedziny, które do tej pory zalegały muzealne magazyny (a jest ich uwaga - ponad 350 tys.), a z drugiej wyeksponować te najciekawsze - podkreśla.
I wygląda na to, że uda się pogodzić te dwa założenia.
- Praca nie była prosta, bo ograniczała nas choćby powierzchnia wystawy, która wynosi 459 m kwadratowych, ale za to wykorzystaliśmy już postawione tu ścianki. Postanowiliśmy, że jednym z czynników branych pod uwagę w aranżacji będzie też chronologia - mówi Bartosz Majewski.

Otwarte archiwum i gabloty na środku

Ekspozycja ma połączyć ze sobą przekaz tradycyjny z nowoczesnym. Będą więc eksponaty w gablotach, ale także wykorzystane zostaną najnowsze techniki. Wzdłuż ścian będzie rodzaj "otwartego archiwum- magazynu" a na środku znajdzie się dziesięć wolnostojących gablot, w których zaprezentowane będą najciekawsze eksponaty jako dominanty. - Obiekty w gablotach będziemy odbierać przy zaangażowaniu jak największej ilości zmysłów - mówi Majewski
Wykorzystane zostaną wizualizacje komputerowe oraz repliki wykonane metodą druku 3D, które będzie można wziąć do ręki.

Otwarcie w 2015 roku

Informacje na wystawie będą również dostępne w alfabecie Braille'a tak, aby była dostępna do zwiedzania przez osoby niewidome. Obecnie firma zajęła się przygotowaniem projektu, który powinien być gotowy jesienią tego roku. A wystawę zobaczymy w 2015.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto