Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryształowe, gigantyczne głowy, w które ubrani byli tancerze w programie TVN Mask Singer, to zasługa firmy Nowekartonowe z Bytomia

OPRAC.: MAJ
Nowekartonowe to rodzinne przedsiębiorstwo, założone trzy lata temu przez Agnieszkę i Szymona Rendchenów. Pomimo tak krótkiej obecności na rynku, już jest o nich głośno za sprawą realizacji przygotowanej na potrzeby programu TVN.

Wszystko rozpoczęło się od pasji do tworzenia kartonowych modeli. Początkowo tworzyli kartonowe budynki i rozmaite makiety do projektów, tworzone jeszcze na studiach, bowiem pan Szymon jest architektem. Z biegiem czasu modele stawały się coraz bardziej skomplikowane, a do tworzenia kolejnych kartonowych perełek napędzały ich wspólne zabawy z dziećmi. Z połączenia pasji i biznesu powstał pomysł na firmę.

- Nasza córka Nina od zawsze fascynowała się zwierzętami. Kiedyś poprosiła, aby zbudować dla niej rekina. Wykorzystaliśmy do tego największe kartonowe pudło, jakie znaleźliśmy w domu i wycięliśmy ogromnego, płaskiego rekina. Po jakimś czasie postanowiliśmy nadać mu trójwymiarowa formę. Użyliśmy do tego ciepłego kleju, patyczków do szaszłyków, resztek kartonu, a na końcu całość pokryliśmy gipsowymi bandażami. Tak powstało pierwsze trójwymiarowe zwierzę. Potem szukaliśmy prostszych rozwiązań i zaczęliśmy testować pomysły oparte na filozofii „low poly”, czyli trójwymiarową siatkę składającą się z małej liczby wielokątów - mówił Szymon Rendchen, architekt, założyciel Nowekartonowe w rozmowie z biurem prasowym bytomskiego magistratu.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

W swoich ekologicznych projektach wykorzystują jedynie papier. Mikroprzedsiębiorstwo oferuje kreatywne zestawy do samodzielnego składania, ale i realizuje też projekty na życzenie klientów. Co więcej, organizuje także warsztaty integracyjne.

- Teraz na zamówienie tworzymy kartonowe rzeźby dla centrów handlowych, firm eventowych i prywatnych. Jakiś czas temu stworzyliśmy projekt dla TVN, a konkretnie dla programu Mask Singer, na którego potrzeby zrobiliśmy wielkie maski - kryształowe głowy, w które ubrani byli tancerze podczas występu. Kilka dni później dostaliśmy telefon z prośbą o wykonanie modelu pięciometrowego cadillaca. Nie spaliśmy trzy doby, ale warto było podjąć wyzwanie, bo nasza papierowa maszyna z Bytomia pięknie się prezentowała na srebrnym ekranie - mówi pan Szymon.

Swoje produkty sprzedają nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, USA czy w Australii. Modele tworzone przez Nowekartonowe służą zazwyczaj do dekoracji, jednakże zespół kończy teraz pracę nad pierwszym modelem z serii edukacyjnej. Jako pierwszy powstanie model komórki zwierzęcej. Jak zapowiadają właściciele, prawdopodobnie niebawem oferta firmy zostanie rozszerzona o rzeźby wykonane ze stali.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto