Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytomski miejski monitoring w rękach straży miejskiej. Do tej pory obsługiwała go policja. Celem zmian jest wzmożona walka z wandalami

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Od połowy stycznia br. miejski monitoring w Bytomiu przestał być obsługiwany przez policję. Teraz zajmują się tym strażnicy miejscy. Gdzie znajdują się kamery i co rejestrują?
Od połowy stycznia br. miejski monitoring w Bytomiu przestał być obsługiwany przez policję. Teraz zajmują się tym strażnicy miejscy. Gdzie znajdują się kamery i co rejestrują? UM Bytom/Hubert Klimek
Bytomski monitoring od połowy stycznia br. jest obsługiwany przez specjalnie wyszkolonych strażników miejskich. Do tej pory za obsługę kamer odpowiadała policja. Jak twierdzi prezydent, Mariusz Wołosz, zmiany podyktowane są chęcią skuteczniejszej walki z wandalizmem w mieście. Z ilu kamer spogląda na nas Wielki Brat?

Miasto o obszarze 69,44 km kw obserwuje 171 kamer. Przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwają operatorzy, których centrum dowodzenia znajduje się przy ulicy Wrocławskiej. Od połowy stycznia br. monitoring przeszedł z rąk policji do straży miejskiej.

- Decyzja o tym, by obsługiwany dotychczas przez Policję system miejskiego monitoringu powierzyć Straży Miejskiej, zapadła już w połowie ubiegłego roku - informuje oficjalna strona miasta.

Tym samym 84 miejskich kamer oraz 87 kamer z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów obsługują wykwalifikowani strażnicy. W ciągu swojej ponad miesięcznej pracy odnotowali ponad 200 wykroczeń.

– Nasi funkcjonariusze pełnią całodobowe dyżury po 12 godzin. W przypadku większych imprez masowych w centrum monitoringu przy ul. Wrocławskiej, służbę pełni dwóch strażników – oficjalna strona miasta przytacza wypowiedź Wojciecha Nowaka, Komendanta Straży Miejskiej w Bytomiu.

Newralgiczne punkty miasta - Rynek i Dworcowa

Służby reagują na zgłoszenia mieszkańców i tam instalują kolejne kamery. Newralgicznymi punktami są skrzyżowania, place zabaw, parki i przede wszystkim Rynek oraz ulica Dworcowa. Aby móc lepiej kontrolować te rejony zakupione zostały cztery 65 calowe monitory. Decyzja o przejęciu monitoringu przez straż miejska została podyktowana wzmożoną walką z wandalizmem w mieście.

– Straż Miejska przejęła obsługę monitoringu, abyśmy mogli skuteczniej ścigać wandali, którzy niszczą mienie, osoby wyrzucające nielegalnie śmieci czy zaśmiecające przestrzeń publiczną – czytamy wypowiedź prezydenta Mariusza Wołosza na oficjalnej stronie miasta.

Należy pamiętać jednak, że kamery nie tylko rejestrują akty wandalizmu, ale również wykroczenia drogowe, takie jak niewłaściwe parkowanie czy przekroczenia prędkości.

– Zarejestrowany obraz przez trafia do naszego centrum, gdzie jest zapisywany i analizowany przez przeszkolonych pracowników obsługujących monitoring. Kamery te są dobrej jakości, a doświadczony operator wie, na co zwracać uwagę i jak reagować, by system był sprawny i zapewniał bezpieczeństwo mieszkańcom – czytamy wypowiedź Aleksandra Zielonego, kierownik ds. interwencji w Straży Miejskiej.

Jak zapewnia urząd miasta system jest nieustannie rozbudowywany, z uwzględnieniem nowych inwestycji, które rozpoczynają się w mieście. W najbliższym czasie mieszkańcy mogą spodziewać się zainstalowania kamer przy przejściach dla pieszych.

- Straż Miejska przygotowuje się do konkursu na rozbudowę monitoringu w okolicach przejść dla pieszych, co w efekcie ma poprawić bezpieczeństwo pieszych - czytamy na stronie miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto