Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Z terenu przy ul. Szyby Rycerskie wywieziono ok. 565 ton niebezpiecznych odpadów i przekazano do utylizacji

OPRAC.: MAJ
mat. pras. UM w Bytomiu
Bytom ciągle boryka się z problemem dzikich wysypisk i niebezpiecznych odpadów, ale walka z nimi trwa. Jak poinformował magistrat, w czerwcu udało się zabezpieczyć i przekazać do utylizacji prawie 565 ton niebezpiecznych odpadów, które znajdowały się na prywatnej działce przy ul. Szyby Rycerskie w Bytomiu – Łagiewnikach.

Wspomniane odpady składowano w ponad pół tysiącu mauzerach, beczkach i pojemnikach. Były to m.in. odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania produktów chemii organicznej, rozpuszczalniki, odpady farb i lakierów, ale również oleje odpadowe.

- Niebezpieczne odpady przy ul. Szyby Rycerskie w Łagiewnikach zostały ujawnione podczas kontroli w grudniu 2018 roku. Na działce znajdowały się wówczas 263 mauzery, 198 beczek oraz 50 puszek – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – Dla tego terenu nigdy nie było wydanej decyzji dotyczącej gospodarowania odpadami. W 2019 r. rozpoczęliśmy starania o pozyskanie środków zewnętrznych na sfinansowanie usunięcia i utylizacji odpadów, które stwarzały zagrożenie dla zdrowia mieszkańców oraz dla środowiska – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Po odkryciu miejsca ich składowania odpady zostały usunięte, a następnie przekazane do utylizacji. Pieniądze, dzięki którym udało się zrealizować to przedsięwzięcie, pochodziły z pozyskanej przez miasto dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Miasto pozyskało na ten cel niemal 3,4 mln zł – 3 mln z NFOŚiGW oraz 377 tys. zł z WFOŚ. W ubiegłym miesiącu przeprowadzona została też kontrola NFOŚiGW.

- Realizacja zadania związana z wywiezieniem niebezpiecznych odpadów z terenu przy ul. Szyby Rycerskie przeszła już pozytywną kontrolę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którą przeprowadzono między 13 a 15 czerwca – podkreśla Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Prace związane z usunięciem i utylizacją odpadów wykonała firma wyłoniona w ramach zamówienia publicznego.

W rejonie ul. Szyby Rycerskie zostały jeszcze inne odpady

Choć z Łagiewnik usunięto odpady niebezpieczne, bytomski magistrat wskazuje, że na tym terenie pozostały jeszcze inne odpady różnego pochodzenia. To między innymi: wraki pojazdów, odpady budowlane, opony, szkło, zniszczone meble oraz złom. Jak podkreśla biuro prasowe UM w Bytomiu, podjęto już działania mające na celu ich usunięcie, a gmina Bytom prowadzi postępowanie administracyjne w tej sprawie. Jak zaznaczono, jego celem ma być wyegzekwowanie od właściciela usunięcia zalegających tam innych odpadów, które wobec braku decyzji na ich składowanie, nigdy nie powinny się tam znaleźć.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto