MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Szkoły średnie - niezłe w regionie, ale poza nim już bez rewelacji

Magdalena Nowacka-Goik
Raport o bytomskiej edukacji. W szkołach średnich poziom niezły? Na 1282 uczniów szkół średnich w Bytomiu przyjętych na obecny rok szkolny, aż 456 pochodzi z innych, sąsiednich miast.

Do bytomskich radnych trafił w grudniu raport o edukacji w Bytomiu, podsumowujący ubiegły rok. Wynika z niego m.in. to, że uczniowie z ościennych miast coraz częściej wybierają szkołę średnią w Bytomiu. Czy to jednak kwestia poziomu edukacji? A może większego wyboru?

Wybierają technika, ale matura najlepiej wypada w liceum

W Bytomiu na rok szkolny 2015/2016 zostało przyjętych 1282 uczniów, w tym 826 to absolwenci bytomskich gimnazjów i uczniowie, którzy mieszkają w naszym mieście.

Natomiast 456 uczniów, pochodzi z innych miast. Najwięcej z sąsiednich Piekar Śląskich oraz Tarnowskich Gór, ale są też uczniowie z Chorzowa, Katowic, Zabrza i Rudy Śląskiej.

Co ciekawe, chociaż aż 510 uczniów wybrało naukę w liceach ogólnokształcących, to najwięcej postawiło jednak na szkoły o profilu technicznym - aż 525 absolwentów gimnazjów wybrało tego typu szkołę średnią. Na naukę w zasadniczych szkołach zawodowych zdecydowało się 247 uczniów. Naukę w szkole średniej poza Bytomiem wybrało 217 absolwentów bytomskich gimnazjów.

Najbardziej oryginalne kierunki proponuje VII LO (Zespół Szkół Adminstracyjno-Ekomicznych i Ogólnokształcących) - uczniowie mogli tu wybrać naukę w klasie policyjnej, psychologii społecznej oraz stewardes, stewardów i obsługi naziemnej lotnisk.

A jak wybór szkoły średniej przekłada się na poziom egzaminu maturalnego? Podczas ostatniej matury najlepiej poradzili sobie absolwenci z I LO im. Smolenia i IV LO im. Chrobrego. Tu procentowo egzamin zaliczony został na poziomie 99,44 proc. W II LO im. Żeromskiego było to 89, 7 proc. Biorąc pod uwagę wszystkie bytomskie licea z egzaminami poradziło sobie 91,86 proc. abiturientów. Wśród techników najwyższym procentem zdawalności w minionym roku szkolnym może się pochwalić Technikum nr 6 - 92,3 proc. Ogólnie jednak procent tych, którzy zdali egzamin maturalny w szkołach o profilach technicznych był niższy i wyniósł 67,23 proc.

Nagrody i medale

W ubiegłym roku do Nagród prezydenta miasta dla uczniów zgłoszono 127 wniosków, a przyznano 66 nagród na łączną kwotę 56 tysięcy 800 zł. Dla 19 uczniów szkół podstawowych przyznano nagrody rzeczowe, a nagrody pieniężne trafiły do 26 gimnazjalistów, 17 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i czwórki studentów.

Natomiast w ramach stypendiów „Młode Talenty” złożono 8 wniosków, a przyznano 4 stypendia, każde na okres 10 miesięcy, na łączną kwotę 12 tys.zł. Na nagrody mogli też liczyć nauczyciele, których w minionym roku w Bytomiu pracowało 2 tysiące 830. Wśród nich dla 68 przyznano nagrody Prezydenta Miasta. Bytomscy pedagodzy otrzymali również 5 nagród Śląskiego Kuratora Oświaty,14 Medali KEN oraz 3 złote 2 srebrne i 2 brązowe Medale za Długoletnią Służbę.

Dodatkowa pomoc w ośrodkach specjalnych

W Bytomiu funkcjonują dwa Specjalne Ośrodki Wychowawcze. Pierwszy mieści się przy ul. W. Korfantego 14, drugi przy ul. Didura 13. Trafiają tu dzieci i młodzież, które wymagają specjalnych oddziaływań wychowawczych, pomocy psychologiczno - pedagogicznej oraz zajęć rewalidacyjnych ze względu na niepełnosprawności lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym. W ubiegłym roku szkolnym przebywało tam 87 wychowanków

Szkolne wypadki zostały zarejestrowane

W roku szkolnym 2014/2015 w bytomskich szkołach doszło do 430 wypadków, podczas których poszkodowani byli uczniowie. Na szczęście wszystkie miały charakter lekki. Najwięcej takich sytuacji było w szkołach podstawowych - 165 i w gimnazjach - 158. W szkołach ponadgimnazjalnych wypadkom uległo 86 uczniów a w przedszkolach 19 maluchów. Dwa wypadki zdarzyły się też w MDK.

A jak wypadamy w rankingu "Perspektyw"?

Nie jest źle, jeśli porównamy się na tle województwa. I LO im. Jana Smolenia zajmuje tu 22 pozycję, na 52. jest IV LO im. B. Chrobrego, a na 78. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna. Jeśli chodzi o technika, to najwyżej w regionie, na 33. miejscu jest Technikum nr 2 (PSB), sześć miejsc niżej - Technikum nr 3 - (ZSME) , a na 49 T nr 6 (ZSTiO). Gorzej jedna jest, jeśli chodzi o notowania ogólnopolskie. Tu jedynie powody do zadowolenia może mieć I LO - znalazło się na 205. miejscu. To awans, bo rok temu byli na 232. Na 472. miejscu jest IV LO.

od 7 lat
Wideo

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto