Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom : Prywatna kolekcja ornitologiczna w Muzeum Górnośląskim!

Magdalena Nowacka - Goik
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zakupiło bezcenną i niepowtarzalną w skali europejskiej kolekcję dermoplastów – preparatów kręgowców (głównie ptaków). Liczący blisko 200 obiektów autorski zbiór Edwarda Hanzal, powstawał na terenach obecnej zachodniej Ukrainy (przed II wojną światową) i w okolicy Rzeszowa (po II wojnie). Był tworzony przez wiele lat, a jego autor zmarł jako stulatek.

Zakup kolekcji dermoplastów Edwarda Hanzla - to coś wyjątkowego

- To prywatna kolekcja, nie była wcześniej pokazywana w muzeach - mówi Roland Dobosz, kierownik działu przyrody MGB. - Jest wyjątkowo cenna i cieszymy się, że córka autora uznała, że nasze zbiory przyrodnicze, z których zresztą słyniemy w całym kraju, są na takim poziomie, że warto je wzbogacić właśnie tak wyjątkową kolekcją - podkreśla Dobosz.
Kolekcja już jest w zasobach muzealnych (od dwóch lat była w depozycie, ale aż do tej pory trwały ustalenia finansowe), teraz pracowników działu przyrody czeka żmudna praca przygotowania ich do prezentacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, okazy będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w drugiej połowie przyszłego roku.
- Kolekcja jest perfekcyjnie wykonana. Co ciekawe, sam Hanzel był technikiem stomatologiem, a jednocześnie myśliwym, sam polował, odławiał zwierzynę - mówi Dobosz. Wśród okazów są orły bieliki, zimorodki, kraski i wiele innych naprawdę rzadkich okazów. - W jednym przypadku mieliśmy nawet wątpliwość, czy taki okaz występuje w Polsce, ale okazało się, że jednak tak - mówi Dobosz. Chociaż głównie to ptaki, jest i trochę ssaków.
- Wystawa będzie niezwykła i bardzo interdyscyplinarna, może nawet trochę kontrowersyjna, zwłaszcza w treści przekazu. Zdajemy sobie sprawę, że być może wsadzimy przy tej okazji przysłowiowy kij w mrowisko, ale będzie to wydarzenie bez precedensu. Bo też i sama kolekcja jest na taką skalę, o jakiej nie mówiliśmy od co najmniej 50 lat - mówi Roland Dobosz.

Kolekcja Jest nietypowa także ze względu na pochodzenie i potwierdza znaczący wpływ „środowiska lwowskiego” (z szacownym Uniwersytetem czy też z Muzeum Dzieduszyckich) na kształtowanie się nauki i kultury polskiej przed II wojną światową.

Muzeum Górnośląskie nie ma sobie równych, jeśli chodzi o dział przyrody. Może się na przykład poszczycić zbiorem dermoplastów wykonanych przez innego wielkiego preparatora, chirurga Ottona Natorpa.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bytom : Prywatna kolekcja ornitologiczna w Muzeum Górnośląskim! - Bytom Nasze Miasto

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto