18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom na starych fotografiach. Można je zobaczyć w Muzeum Górnośląskim

Magdalena Nowacka-Goik
Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę obecnego Muzeum Górnośląskiego
Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę obecnego Muzeum Górnośląskiego ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego
Bytom na starych fotografiach ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego zdradził nam historyk, Maciej Droń. Z tych zdjęć możemy poznać historię Bytomia. A jakie sekrety zdradza nam miasto?

Zdjęć jest wiele, kilka z tych opisanych w artykule możecie zobaczyć na naszym portalu. Ale także inne, których historii tutaj nie opisujemy. A jeśli chcecie zobaczyć więcej z tych, o których piszemy, wybierzcie się do Muzeum Górnośląskiego. Lub sięgnijcie po archiwalny numer DZ z 17 maja. Poznajcie Bytom na starych fotografiach

Stojąc w bramie

Pierwsza fotografia została zrobiona (albo wywołana) 7 czerwca 1928 roku. Mamy pieczątkę zakładu fotograficznego z Gliwic i nazwisko właściciela: to Hans Kiszewski. A historia zapisana na zdjęciu?
- Widzimy bramę przy kamienicy, która mieściła się przy ul. Kościelnej 3. Charakterystyczne dla tego okresu jest to, że białą farbą lub czarnym tuszem zaznaczano takie informacje bezpośrednio na fotografii - zwraca uwagę historyk. W bramie stoi kobieta, razem z małym, bosym chłopcem.
- Sądząc z wieku, może to być jego ciotka, może babcia. Zdjęcie ma osobiście dla mnie wiele uroku, emanuje spokojem, poczuciem bezpieczeństwa. Jest typowo śląskie, tak jak i kobieta, ubrana w codzienny, ale tradycyjny strój- mówi Droń.
Na zdjęciu uwagę zwraca też ozdobna latarnia nad wejściem, z boku widać fragment szyldu.

Te zdjęcia, które wybrałem do pokazania, mają w sobie element artyzmu, niosą coś więcej, niż zwykły przekaz, informację o tym, że tak wyglądała dana ulica czy dom - mówi historyk.

Kolejne zdjęcie zostało wykonane w sierpniu 1911 roku przez zakład fotograficzny Maxa Wagnera. Przedstawia prace przy wyburzeniu dawnego Domu Strzeleckiego. - Bractwa strzeleckie, zwane też kurkowymi, były w tamtych czasach bardzo popularne, a i teraz przeżywają reaktywację. Tu koncentrowało się życie towarzyskie i kulturalne. W Domu Strzeleckim znajdowała się sala dyskusyjna a w przynależnym ogrodzie organizowano w okresie Zielonych Świątek słynne zabawy ludowe - opowiada Maciej Droń. Na zdjęciu uchwycono moment, kiedy postanowiono na miejscu starego Domu postawić nowy. Dzisiaj jest tu...Bytomskie Centrum Kultury.

Trzecia z ulubionych fotografii Maciej Dronia, zrobiona została w 1897 roku. To zdjęcie grupowe, przedstawiające członków Związku Kupców Chrześcijańskich Fortuna. Każdy z charakterystyczną odznaką, a jeden nawet z rowerem. Widać ich zamożność. To solidni mieszczanie. Żyjący też w czasach największej prosperity Bytomia. - Lubię to zdjęcie, bo pokazuje rys społeczny miasta, potrzebę integracji. Ci ludzie, mimo iż konkurujący ze sobą, czuli potrzebę należenia do pewnej wspólnoty. To, moim zdaniem jest oznaką zdrowego społeczeństwa. I ja czuję to patrząc na tę fotografię - opowiada Droń.

Zdjęcie czwarte nie ma podpisu, ale powstało na początku XX wieku. To ulica Łagiewnicka z ówczesnym budynkiem oczyszczalni i spalarni śmieci. Widać na niej furmankę, która wjeżdżała do budynku i zrzucał śmieci do pieców , umieszczonych jedną niżej kondygnację. Bytom dbał o czystość! Na kolejnym wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Górnośląskiego na placu Sobieskiego (rok 1929). - Zdjęcie jest ciekawe ze względu na gapiów, którzy stoją szeregiem i przez płot z desek próbują coś zobaczyć. Ludzie zawsze byli ciekawi - podsumowuje Droń.

Masz ciekawe zdjęcie starego Bytomia? Podziel się i przyślij na [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto