Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Elektrociepłownia Szombierki siedzibą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? Jest pomysł, aby zabytek kupić i zagospodarować

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Elektrociepłownia Szombierki popada w ruinę. Czy jest szansa, aby uratować zabytkowy obiekt?; Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Elektrociepłownia Szombierki popada w ruinę. Czy jest szansa, aby uratować zabytkowy obiekt?; Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Sławomir Cymorek
Bytom. Czy Elektrociepłownia Szombierki zostanie siedzibą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? Z taką propozycją wyszedł Gabriel Tobor. - Skoro Metropolia ma aspiracje, aby w przyszłości być znaczącym ośrodkiem na mapie Polski, to musi mieć też odpowiednią siedzibę. Ten plan to szansa zarówno dla Elektrociepłowni Szombierki, jak i Metropolii - przekonuje burmistrz Radzionkowa. Pismo w tej sprawie wysłał do wszystkich prezydentów, burmistrzów i wójtów, przewodniczącego GZM, ministra kultury i premiera.

Ostatnio głośno dyskutuje się o przyszłości Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Obiekt popada w ruinę, a z zapowiedzi właściciela (Fortum S.A.), który przekonywał, że zrobi w nim nowoczesne centrum kultury i rozrywki, nic nie wyszło.

Z resztą spółka w ciągu pięciu lat narobiła sobie jedynie długów, dlatego trwa proces komorniczy, który ma doprowadzić do wystawienia zabytkowego obiektu na licytację.

Czy wystartuje w niej Urząd Miasta Bytom, który jest gwarantem zachowania unikalnego dziedzictwa architektury tego miejsca? Nie wiadomo. Pewne jest tylko to, że mowa o wielu milionach złotych, których w budżecie miasta nie ma.

Pojawił się jednak inny pomysł, aby Elektrociepłownia Szombierki trafiła w dobre ręce.

Siedziba GZM w Elektrociepłowni Szombierki

Burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor w środę, 5 maja, wysłał plik listów do wszystkich prezydentów, burmistrzów i wójtów, a także przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka. Po jednym egzemplarzu otrzymali również wojewoda Jarosław Wieczorek, marszałek Jakub Chełstowski, minister Piotr Gliński i premier Mateusz Morawiecki.

- Jako włodarze miast GZM zobowiązani jesteśmy do pielęgnowania odziedziczonego po przodkach dorobku duchowego i materialnego. Jego istotną częścią jest dziedzictwo przemysłowe, którego ikoną jest znajdująca się w Bytomiu Elektrociepłownia Szombierki - pisze Gabriel Tobor w liście do Kazimierza Karolczaka.

- Zwracam się z prośbą o dokonanie analizy prawnej i finansowej odnoście zagospodarowania projektu oraz przekształcenia go w siedzibę GZM - proponuje burmistrz Radzionkowa.

Zabytkowa elektrociepłownia wizytówką GZM

Inspiracją do tego pomysłu stał się niedawny list otwarty w celu ratowania EC Szombierki, który podpisali architekci, artyści, społecznicy etc.

- Doszedłem do wniosku, że skoro Metropolia ma aspiracje, aby w przyszłości być znaczącym ośrodkiem na mapie Polski, to musi mieć też odpowiednią siedzibę. W przeszłości rozważano wiele możliwości, ale wszystkie plany spaliły na panewce. Ten plan to szansa zarówno dla Elektrociepłowni Szombierki, jak i Metropolii - przekonuje Gabriel Tobor.

Z jednej strony zabytkowa elektrociepłownia od poniedziałku do piątku tętniłaby życiem biurowym. Z drugiej strony w weekendy mogłyby się tam odbywać różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i społeczne.

Poza tym dzisiejszej siedzibie GZM daleko do prestiżu. Metropolia zajęła budynek po dawnym KZK GOP. Nie jest on w żadnym stopniu reprezentatywny, brakuje przestrzeni i parkingów. To wszystko zapewnia EC Szombierki.

Kto zapłaci za Elektrociepłownię Szombierki?

Burmistrz Radzionkowa podkreśla, że nie jest to pomysł do realizacji w perspektywie roku. - Ale dlaczego nie pięciu? Dobrze wiem, że nie wszystko da się spiąć w ramach jednego budżetu. Takie projekty można rozłożyć na lata i sukcesywnie realizować - uważa.

Sam liczy, że jeśli pomysł zostanie wzięty pod rozwagę, to aspekty finansowe nie spadną jedynie na barki GZM, ale uda się również pozyskać wsparcie ze skarbu państwa lub Unii Europejskiej. W końcu Elektrociepłownia Szombierki to obiekt unikalny w skali Polski i Europy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto