Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzydzisz się robakami? A wiesz, że codziennie masz je w... jedzeniu? Oto lista legalnych dodatków z owadów! Sprawdź, co z nich robią

OPRAC.:
PAP
PAP
Jacek Bombor
Jacek Bombor
Sprawdź te robaki >>>
Sprawdź te robaki >>>
Wiedziałeś? Dodatki z owadów do żywności są dopuszczone w Unii Europejskiej - pozwalają one, by produkty miały lepszy kolor, połysk, czy trwałość. Przedstawiamy LISTĘ ROBAKÓW, z których pośrednio produkowana jest żywność.

Te robaki mogą być legalnie stosowane w przemyśle żywnościowy - poznaj je, kliknij TUTAJ!

Obrzydzają Cię robaki? A wiesz, że codziennie masz je w... jedzeniu? Oto lista legalnych dodatków z owadów! Sprawdź, co z nich robią

Od 24 stycznia 2023 roku Komisja Europejska wydała zgodę, aby mąka ze świerszczy domowych była stosowana do produkcji żywności. Do krajów Unii Europejskiej trafiają produkty na bazie sproszkowanych owadów Acheta domesticus. Mąka ze świerszczy ma być dodatkiem do produktów takich jak m.in. wieloziarniste chleby i bułki, batony zbożowe, ciasteczka i herbatniki czy przetwory mięsne oraz zupy.

Unijny dokument wskazuje, że np. w pieczywie wieloziarnistym dopuszczalne jest użycie maksymalnie 2 g proszku ze świerszczy na 100 g produktu, zaś w batonach z ziaren zbóż - 3 g na 100 g produktu.

Stworzyliśmy listę owadów,które są obecnie legalnie stosowane w przemyśle żywnościowym

Zaskoczeni? 5 marca na listę dozwolonych dodatków trafi kolejny robal: larwy pleśniakowca lśniącego (Alphitobius diaperinus) w postaci mrożonej, pasty, suszonej i sproszkowanej. Zostały włączone do unijnego wykazu nowej żywności (novel food).

Czy owady w jedzeniu nam zaszkodzą?

Owady są źródłem pełnowartościowego białka, tłuszczu, w tym też charakteryzującego się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także zawierają składniki mineralne i witaminy oraz chitynę, która może pełnić funkcję błonnika - informuje prof. Małgorzata Nowacka, pracująca na Wydziale Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. - Hodowla owadów ma niewielki wpływ na środowisko naturalne w porównaniu z tradycyjną hodowlą zwierząt.

Zdaniem ekspertki obecnie żywność z owadów nie jest zagrożeniem dla polskich hodowców bydła, trzody i drobiu. Zauważyła jednak, że "ogólnie obserwuje się trend ograniczania spożycia mięsa"

Warto podkreślić, że choć wykorzystanie owadów jako źródła białka i składnika żywności jest nadal stosunkowo rzadkie w Europie, to jednak coraz więcej firm wprowadza na rynek produkty wykorzystujące właśnie te surowce. Wszystkie produkty z owadów w UE muszą spełniać ściśle określone wymogi dotyczące jakości, bezpieczeństwa i higieny, co zapewnia ochronę konsumentów i zachęca do dalszego badania możliwości wykorzystania owadów w żywności.

Owady w żywności w UE to "nowa żywność"

W niektórych krajach, takich jak Chiny, Japonia czy Meksyk, spożywanie owadów i robaków jest powszechne i akceptowane kulturowo. W takich miejscach owady i robaki są często sprzedawane jako przekąski lub jako dodatek do dań głównych.

W Unii Europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2283 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie nowych żywności, produkty pochodzące z owadów i robaków są traktowane jako "nowa żywność". Oznacza to, że przed wprowadzeniem takiego produktu do obrotu, konieczne jest uzyskanie zezwolenia na jego sprzedaż i stosowanie.

Sprawdź te robaki >>>

Brzydzisz się robakami? A wiesz, że codziennie masz je w... ...

W ramach uzyskania zezwolenia, konieczne jest dostarczenie szczegółowych informacji dotyczących produktu, w tym jego składu, właściwości, metody produkcji, a także wyniki badań toksykologicznych i mikrobiologicznych. Wszystkie produkty z owadów muszą spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa żywności, a ich stosowanie musi być zgodne z zasadami dobrych praktyk higienicznych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto