Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia Szombierki sprzedana. Będzie tu "Muzyczny Disneyland"

Magdalena Mikrut-Majeranek
Muzyczny Disneyland, Teatr 3 D i studio nagrań - to wszystko ma zostać stworzone w postindustrialnym gmachu Elektrociepłowni Szombierki. Dzisiaj, 25 października, w Biurze Promocji Bytomia podpisano umowę sprzedaży zabytkowego obiektu. Nabyła go od fińskiego koncernu energetycznego Fortum spółka Rezonator S.A. Niszczejący budynek ma przemienić się w nowoczesne centrum kultury. Plany są piękne, ale co z nic uda się zrealizować?

Po wielu latach Elektrociepłownia Szombierki zyskała szansę na odnowę. - To obiekt o dużym potencjale, a my mamy pomysł na jego wykorzystanie - przyznał Piotr Szwimer, prezes zarządu spółki Rezonator S.A. - Na razie jesteśmy na etapie przejęcia budynku. Opracowaliśmy pomysły na jego zagospodarowanie. Mamy też wielu partnerów na świecie. Są to między innymi Anglicy i Amerykanie - dodała Karolina Glazer z Rezonator S.A, gliwiczanka, wokalistka jazzowa i kompozytorka.

Nowy właściciel planuje powołanie do życia fundacji pod nazwą "Fabryka Muzyki Generator" i wykorzystanie historycznej elektrociepłowni do działalności kulturalnej, obejmującej między innymi stworzenie na jej terenie teatru muzycznego, studiów nagrań i mediateki. Ponadto do celów fundacji będzie również należało promowanie tradycji i dziedzictwa kultury przemysłowej Górnego Śląska. - Bardzo nam miło, że to porozumienie trójstronne zostało podpisane i że nasze zwariowane pomysły będą się mogły tutaj urzeczywistnić. Projekt, nad którym będziemy pracowali to nowość nie tylko w skali Śląska, ale i Europy - dodała Karolina Glazer.

Rezonator to stosunkowo młoda spółka. Jej kapitał zakładowy wynosi 100 tys. zł, a utrzymanie obiektu nie jest tanie. - Roczne koszty utrzymania obiektu to ok 1,5 mln zł. Po sprzedaży EC podobne kwoty będziemy przeznaczać na dalszą rozbudowę tego, w czym Fortum się specjalizuje, czyli modernizacje i budowę nowych źródeł energii dla Bytomia i Zabrza. To są nasze kompetencje i na tym chcemy się skupiać - wyjaśnia Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum. Przedstawiciele nowego właściciela zapewniają, że są przygotowani finansowo.

W postindustrialnym gmachu powstanie innowacyjny park muzyczny na miarę XXI wieku. Nowy właściciel zapowiada, że w budynku nie powstanie ani klasyczna sala koncertowa, ani nie będzie to dom kultury. - Stworzymy "muzyczny Disneyland", czyli miejsce rekreacji dla całej rodziny, dla ludzi którzy kochają muzykę i są otwarci na nowe doświadczenie - wyjaśnia Karolina Glazer.

Zabytkowy obiekt jest zaniedbany. Przez kilka lat zarządzał nim koncern energetyczny Fortum. - Fortum podejmowało wiele działań zmierzających do przekazania tego przepięknego obiektu we władanie właściwym organom. Początkowo wydawało się, że najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie go władzom miasta. Po sześciu latach i wielu poszukiwaniach udało się. Teraz Rezonator przejmie pałeczkę zarządzania elektrociepłownią Szombierki, objętą ochroną konserwatorską. Przypomnijmy, że obiekt ten zakończył pełnienie funkcji użytecznej i produkcję ciepła - powiedział nam Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, ale w ciągu minionych lat uczestnicy Industriady nie mogli go zwiedzać. - EC przejęliśmy bez wyposażenia. Pozostawiono jedynie mury. Wszystkie urządzenia zostały zdemontowane i wywiezione. Nie ma tam żadnych pozostałości po dawnym zakładzie - precyzuje Szwimer. Rezonator najpierw sfinansuje naprawę dachu, potem kompleksową rewitalizację. - Musimy dostosować budynek do funkcji, które będzie pełnił w przyszłości. Będziemy to czynić zgodnie z przyjętym programem. Mam nadzieję, że społeczeństwo jest świadome tego, w jakim obecnie stanie znajduje się elektrociepłownia - komentuje Szwimer.

W tej chwili przedstawiciele nowego właściciela nie chcą mówić o kosztach, jakie poniosą w związku z zaadaptowaniem EC na cele kulturalne. - Remont będzie przebiegać powoli i stopniowo, w zależności od możliwości technologicznych, będziemy dokładać kolejne funkcje obiektu - wyjaśnia przedstawiciel spółki Rezonator.

Pierwszym zrealizowanym w obiekcie projektem będzie teatr 3 D. - Powstanie tu pierwszy na świecie teatr 3D. To najnowocześniejsza technologia. Przy jego stworzeniu będziemy współpracować z wybitnymi twórcami w tej dziedzinie. Takich ciekawostek i niezwykłych planów wobec EC mamy wiele - mówi Karolina Glazer.

W ciągu pierwszego roku od zakupu obiektu zostanie ogłoszony europejski konkurs architektoniczny. - Zrobimy tez wszystko, żeby jak najszybciej zrewitalizować budynek - zapowiada Szwimer, podkreślając, że nie ulegnie on dalszej degradacji. Natomiast pierwsza atrakcja zostanie otwarta w ciągu najbliższych dwóch lat.

Przedstawiciele Rezonatora zapowiadają także podjęcie współpracy z miastem i województwem. - Wiele środowisk powinno się włączyć w proces odnowy obiektu - mówi prezes Rezonatora. A co na to władze miasta? - Chcę wierzyć, ze elektrociepłownia znowu ożyje - mówi Aneta Latacz, zastępca prezydenta Bytomia. - Wszyscy kontrahenci deklarowali współpracę w przyszłości z miastem - dodaje i jednocześnie zaznacza, że: - Miasto nie składało żadnych zobowiązań finansowych. Wierzę, że obiekt zostanie uratowany, ponieważ to cenny i piękny zabytek, który jest bardzo ważny dla mieszkańców Bytomia.

Jak widzimy plany wobec Elektrociepłowni Szombierki są tak piękne, że aż nierzeczywiste. To perełka śląskiej architektury i nie może zniknąć z powierzchni ziemi. Obiekt długo czekał na swoją szansę. I za każdym razem, kiedy wydawało się, że uda się go zrewitalizować, okazywało się, że to tylko utopijna wizja. Oby nie stało się tak i tym razem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto