Rodzina na zakręcie. Będzie kolejna kampania w Bytomiu

PSZ
Bytom przygotowuje się do drugiej odsłony projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony będzie na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 29 tys. zł ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tak, jak w poprzedniej edycji, kampania wizerunkowa oparta będzie na znakach drogowych. - Tym razem skorzystamy ze znaków ostrzegawczych, żeby w prosty i czytelny sposób uświadomić dorosłym, że to, jakie mamy relacje z partnerem, czy jesteśmy w związku szczęśliwi i spełnieni, ma ogromny wpływ na zachowanie dzieci i ich poczucie bezpieczeństwa – mówi Marta Szmelcer, Przewodnicząca Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

Na znakach ostrzegawczych pojawią się takie hasła, jak: brak czasu, lenistwo, obojętność, zazdrość, obwinianie, zawziętość. Na znakach informacyjnych będą hasła: zrozumienie, przebaczenie, empatia, wyrozumiałość, zainteresowanie, kompromis.

Ponadto w mieście pojawią się bilbordy i plakaty, natomiast miejskie instytucje kolportować będą ulotki z informacjami na temat całej akcji. Projekt rozpocznie się we wrześniu warsztatami, które będą skierowane do grupy ojców i matek wytypowanych przez asystentów rodziny pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Warsztaty będą też organizowane dla ojców przebywających w Areszcie Śledczym w Bytomiu. Wytypowano je ponieważ są to osoby, które nie mają dostatecznych umiejętności opiekuńczo-wychowawczych. Często przenoszą niewłaściwe wzorce z własnego dzieciństwa, nie potrafią komunikować się między sobą i nie radzą sobie z agresją oraz swoimi trudnymi emocjami, krzywdzą najbliższych.

Projekt zakłada również prelekcje dla rodziców, które pedagodzy poprowadzą w 27 bytomskich szkołach. Koncentrować się one będą na następujących zagadnieniach: „Kiedy kończy się wychowanie, a zaczyna przemoc wobec dziecka? Gdzie szukać pomocy i wsparcia?” Wcześniej pedagodzy będą uczestniczyć warsztatach prowadzonych przez psychologa oraz funkcjonariusza policji. Projekt zakończy konferencja „Rodzina na zakręcie. Co dalej? Jak reagować? Jak pomagać?”.

- Zaproszeni zostaną na nią bytomscy m.in. pedagodzy, pracownicy socjalni, dzielnicowi. W dużej mierze poświęcona ona będzie relacjom w rodzinach – mówi Aleksandra Snoch, terapeuta z Arka-Med i dodaje: Nie ma co ukrywać, że żyjemy w czasach powszechnych rozwodów, dorośli zakładają nowe rodziny, a dzieci muszą stawić czoła nowej rzeczywistości – żyć z nową, obcą osobą pod jednym dachem, z daleka od jednego z rodziców. Często w takich rodzinach dochodzi do nieporozumień, rodzi się agresja, czasem przemoc. Musimy nauczyć się rozpoznawać niepokojące sygnały i zapobiegać negatywnym zdarzeniom, jakie mogą mieć wpływ na rozwój dzieci.

W realizacji projektu uczestniczyć będą pracownicy: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "ARKA-MED" Sp. z o. o. w Bytomiu, Komendy Miejskiej Policji, Fundacji Dom Nadziei, Sądu Rejonowego i Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Bytomiu.

Przypomnijmy, ubiegłoroczny projekt „Drogowskaz dla rodzin”, dotyczący przeciwdziałania przemocy, był odpowiedzią na apel Rzecznika Praw Dziecka, który w raporcie „Przemoc w wychowaniu w opinii społecznej oraz w relacjach rodziców” wykazywał, że ok. 1/3 społeczeństwa aprobuje stosowanie kary fizyczne w wychowaniu. Natomiast jedna czwarta osób uznaje bicie za właściwą metodę wychowawczą.

W ramach kampanii informacyjnej w mieście pojawiło się 1 000 plakatów, 10 000 ulotek, 700 lnianych toreb, a także informacje na citylight’ach, które prosto i jasno za pomocą znaków drogowych wskazywały rodzicom i opiekunom jedyny właściwy kierunek w wychowaniu dzieci. Znaki „stop” służyły do wyeksponowania czynności zakazanych, które mają destrukcyjny wpływ na rozwój dziecka. Pojawiły się na nich takie hasła jak: nie poniżam, nie karcę, nie ośmieszam, nie obrażam, nie policzkuję, nie wyzywam, nie popycham, nie szarpię. Znaki informacyjne to w bytomskiej kampanii rysunki i hasła, które pokazywały, co należy robić, by wychować pewnego siebie, szczęśliwego młodego człowieka. Pojawiły się na nich rysunki i napisy z hasłami: spędzam wspólnie czas, szanuję, akceptuję, słucham, przytulam, kocham.

Pracownicy socjalni, asystenci rodzin oraz kuratorzy sądowi zachęcali rodziców, opiekunów rodziców zastępczych do skorzystania z możliwości podniesienia kompetencji rodzicielskich w trakcie specjalnie dla nich przygotowanych warsztatów, a w Biurze Promocji Bytomia w ramach spotkań z ekspertem można było skorzystać z porad dotyczących wychowania.

Na ubiegłoroczny projekt Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło ponad 32 tys. zł.

Polacy boją się biedy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie