Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt "Nowe życie" w Rozbarku - młodzi bytomianie chcą zmian w mieście

MANO
Zmiany to hasło wywoławcze wakacyjnego projektu Centrum Sztuki Współczesnej Kronika pod nazwą "Nowe życie". Udział w nim wzięli najmłodsi mieszkańcy Bytomia. Wspólnie stworzyli manifest urbanistyczny do prezydenta, podziemny Bytom oraz makiety z różnymi koncepcjami miejsc inspirujących do zmian.

Nastawieni na zmiany

Choć zmiany to hasło wywoławcze wakacyjnego projektu Centrum Sztuki Współczesnej, to niekoniecznie chodzi o zmiany totalne. - Punktem wyjścia nie jest zmiana wielka i fundamentalna - mówi Agata Tecl, kurtatorka wystawy i projektu "Nowe życie". - Bardziej zależało nam na zachęceniu do wprowadzenia pozytywnych zmian wokół nas - tłumaczy.

Neon zaświecił w Rozbarku

Symbolem całego projektu jest neon "Nowe Życie", odnaleziony przez artystkę Elżbietę Jabłońską w dawnym budynku PGR-u w małej wsi Trzeciewiec. Dwa lata temu, już jako dzieło sztuki, wyruszył w trasę po kraju. Do Bytomia przyjechał z Lublina. Zaświecił na terenie dawnej KWK Rozbark, gdzie powstaje Centrum Tańca. Pozostanie tam do końca września.

Kreatywnie przez Bytom

Wcześniej młodzież razem z Elżbietą Jabłońską przeszła od Kroniki do KWK Rozbark. Po drodze zapisali ponad 80 słów , które znaleźli na murach. Wybrali te, które wpisują się w hasło przewodnie zmian: Przytul mnie, idź dalej, superbohaterowie. Napis również można zobaczyć na wystawie w Kronice.

Stworzyli podziemny Bytom

To jednak nie wszystko w ramach projektu "Nowe życie" w Rozbarku. Na wystawie jest także ... podziemny Bytom. - Impulsem były informacje o skutkach wieloletniego wydobycia węgla w naszym mieście. W ramach tej części projektu prezentujemy mapy z zaznaczonymi pokładami węgla z lat 20. z okolic Miechowic. Natomiast na ścianie powstał schemat mapy idealnego Bytomia, ale... pod ziemią - pokazuje Agata Tecl. Obraz wciąż się zmienia - mieszkańcy mogą tu narysować wszystko, co ich zdaniem w podziemnym Bytomiu jest potrzebne, aby było to naprawdę szczęśliwe miasto.

List młodych do prezydenta Bytomia

Na fasadzie kamienicy Kroniki można natomiast zobaczyć stworzony przez młodych bytomian "List do prezydenta Bytomia", który jest manifestem urbanistycznym. Jakich zmian chcą autorzy? - Chcą miasta bezpiecznego, czystego, kolorowego. Marzą o paradzie równości i większej liczbie huśtawek - wylicza Aleksander Krajewski z Fundacji Napraw Sobie Miasto, który prowadził tę część projektu "Nowe życie" - List adresowany jest do prezydenta, ale i do wszystkich mieszkańców. Bo każdy może mieć udział w zmianach i tchnąć w miasto "nowe życie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto