Nasza Loteria

Największa dzielnica Bytomia skrywa wiele tajemnic. Poznaj ciekawostki na temat Miechowic. Przygotowaliśmy mnóstwo zdjęć!

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W ostatnim czasie powstała inicjatywa związana ze zmianą nazwy Parku Ludowego.

Wielu mieszkańców, okoliczne instytucje kultury i miejscowi politycy zabiegają o zmianę nazwy na Park Tiele-Wincklerów, związane jest to bezpośrednio z upamiętnieniem wieloletnich gospodarzy tej ziemi. 

Petycja w tej sprawie znajduje się tutaj: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScOuVMI9Pr07vfeEqbhJR4QeBueoTu1Pz2OTzgYI_Zf2NskUg/viewform
W ostatnim czasie powstała inicjatywa związana ze zmianą nazwy Parku Ludowego. Wielu mieszkańców, okoliczne instytucje kultury i miejscowi politycy zabiegają o zmianę nazwy na Park Tiele-Wincklerów, związane jest to bezpośrednio z upamiętnieniem wieloletnich gospodarzy tej ziemi. Petycja w tej sprawie znajduje się tutaj: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScOuVMI9Pr07vfeEqbhJR4QeBueoTu1Pz2OTzgYI_Zf2NskUg/viewform Aleksandra Wielgosz
Wszyscy, którzy stereotypowo postrzegają Bytom, jako miasto brudne i zaniedbane, powinni udać się do Miechowic. Największa dzielnica miasta, słynącego z przemysłu ciężkiego, tonie w zieleni. Historia Miechowic dobrze odzwierciedla trudną historię Śląska. Kliknij w galerię, aby zobaczyć jesienne ujęcia dzielnicy i poznać masę ciekawostek.

Pierwsze wzmianki o Miechowicach pochodzą z 1336 roku, okazuje się, że już wtedy na terenie przyszłej dzielnicy Bytomia, istniał kościół św. Krzyża i jego parafia. Naturalnie, była to inna świątynia, niż ta którą znamy dzisiaj. Obecny kościół pod tym wezwaniem powstał dopiero w latach 1856 - 1864. Długa historia Miechowic ma niemały wpływ na mieszkańców. Zachowały się tu poniemieckie zabudowania i plany zagospodarowania przestrzennego. W ciepły, jesienny dzień Miechowice prezentują się wyjątkowo urokliwie, za sprawą nagromadzenia terenów zielonych. Zobaczcie naszą galerię i poznajcie ciekawostki, fakty historyczne i dzisiejsze bolączki dzielnicy.

Mieszkańcy Miechowic rozróżniają trzy podstrefy:

  • Osiedle - najmłodsza część dzielnicy, wybudowana z myślą o stworzeniu "sypialni miasta". Mieszkańcy Miechowic od lat spotykali się tu podczas zakupów na targowisku usytuowanym przy ulicy Stolarzowickiej.
  • Kopalnia - osiedle złożone w większości z bloków czterokondygnacyjnych wybudowanych wokół KWK "Miechowice" i elektrowni "Miechowice". Wokół ulicy Francuskiej można zobaczyć domki fińskie sprowadzone do Polski zaraz po zakończeniu II wojny światowej.
  • Stare Miechowice - na tym terenie dzielnicy, jak nigdzie indziej, możemy dotknąć historii tego miejsca. Znajdują się tu stare poniemieckie zabudowania, zmodernizowany przed dwoma laty pałac należący do rodziny Tiele-Winklerów i domek Matki Ewy.

Miechowice są idealnym miejscem do tropienia trudnej historii Śląska. Naturalna zasobność tej ziemi, stała się jej największym bogactwem, ale też przekleństwem. Dzisiaj prezentujemy kilkanaście ciekawostek historycznych, ale również tych związanych z dzisiejszym funkcjonowaniem dzielnicy.

Norbert Bonczyk, miechowicki ksiądz i poeta, w swoim poemacie "Stary kościół miechowski" pisał "Pójdź ty no do Miechowic, zatop w ich zieleni". Jego słowa, choć zapisane końcem XIX wieku, są nadal aktualne. Miechowice słyną z terenów zielonych, jednak ich zasoby są tak duże, że zasługują na osobny artykuł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto