Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Teatru coraz bliżej. Co przygotowały teatry?

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
fot. arc.
27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji instytucje kultury w wojewódzkie śląskim przygotowały atrakcje. Jest skromniej niż do tej pory - zarówno z uwagi na sytuację epidemiologiczną, jak i na wojnę toczącą się za naszą wschodnią granicą. Co w programie? Sprawdzamy!

Światowe święto teatru uchwalone zostało w 1961 roku, podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Dziś celebrowane jest w ponad stu krajach na świecie.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono, aby promować teatr, a także w celu kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru, uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym oraz wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich. Co roku z okazji święta ludzi teatru wygłaszane jest także specjalne orędzie. Pierwsze w 1962 roku napisał francuski pisarz Jean Cocteau. W tym roku przygotował je Peter Sellars, amerykański reżyser teatralny i operowy.

Teatr jest stwarzaniem na ziemi przestrzeni równości między ludźmi, równości bogów, roślin, zwierząt, kropli deszczu, łez i odradzania. W Sutrze Girlandowej Budda wymienia dziesięć rodzajów wielkiej cierpliwości w ludzkim życiu. Jedna z najpotężniejszych nazywana jest Cierpliwością w Postrzeganiu Wszystkiego jako Mirażów. Teatr zawsze przedstawiał życie tego świata jako wyobrażenie przypominające miraż, pozwalający nam przenicować ludzkie iluzje, złudzenia, ślepotę i wyparcie z wyzwalającą czytelnością i siłą - czytamy w orędziu napisanym z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2022 przez Petera Sellarsa.

Jak śląskie teatry będą świętowały ten dzień?

Bytomski Teatr Taca i Ruchu Rozbark uczci Międzynarodowy Dzień Teatru - zarówno 26, jak i 27 marca - premierą spektaklu „Panny z przyszłości” w reżyserii i według tekstów Anny Piotrowskiej. Na scenie wystąpią tacy artyści jak: Kamil Bończyk, Julia Lewandowska, Anna Piotrowska i Daniel Zych. Po spektaklu zaplanowano rozmowę z artystami, którą poprowadzi Anna Duda.

Teatr Rozrywki w Chorzowie będzie świętował 27 marca spektaklem i spotkanie z diwą teatru. Po musicalu „Młody Frankenstein”, około godziny 20:30 w foyer Dużej Sceny odbędzie się nietuzinkowe wydarzenie. Będzie to spotkanie z Marią Meyer, gwiazdą chorzowskiej sceny i jedną z najlepszych aktorek musicalowych, która kreowała takie role jak m.in. Evę Perón, Sally Bowles, Fräulein Schneider, Marię Magdalenę, Normę Desmond, Josephine Baker... a także Siostrę Przełożoną w Konwencie sióstr św. Katarzyny.

W otoczeniu archiwalnych plakatów autorstwa m.in. Józefa Szajny, Wiesława Rosochy, czy Romana Kalarusa, między wyjątkowymi kostiumami najlepszych polskich kostiumografek spotkamy się z Marią Meyer... która tuż po spektaklu Młody Frankenstein (w którym gra FRAU BLÜCHER) dołączy do widzów i opowie o swojej pracy na scenie i ukochanych rolach. Jak zapowiadają przedstawiciele Teatru Rozrywki, Marią Meyer zaśpiewa dla zgromadzonej w foyer publiczności przy akompaniamencie Ewy Zug. - Będzie to wieczór, kiedy wspólnie powspominamy najlepsze kreacje, jakie powstały w Teatrze Rozrywki – zapowiadają przedstawiciele Teatru Rozrywki. Spotkanie poprowadzi dyrektor Teatru Rozrywki - Aleksandra Gajewska.

Premiera odbędzie się także w Teatrze Nowym w Zabrzu. Artyści zabrzańskiej sceny w sobotę, 26 marca, zaprezentują "Historie łóżkowe", czyli jedną z najlepszych, błyskotliwych i najczęściej wystawianych komedii kanadyjskiego autora Norma Fostera.

Wiele teatrów szykuje się do nadchodzących premier

W związku z trudną sytuacją za naszą wschodnią granicą, wiele instytucji nie zdecydowało się na włączenie się w organizację Międzynarodowego Dnia Teatru, bądź przygotowują się do nadchodzących premier.

26 marca w Teatrze Korez będzie miała miejsce premierowa prezentacja monodramu „BYK” Roberta Talarczyka. Niebawem, bo już 1 kwietnia w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się premiera spektaklu "Poskromienie złośnicy" W. Shakespeare’a w reż. Jacka Jabrzyka. Z kolei 2 kwietnia w Teatrze Miejskim w Gliwicach zaplanowano premierę spektaklu „Spin Doktor”. Autorem sztuki, którą przetłumaczył, zaadaptował i reżyseruje Grzegorz Krawczyk jest Beau Willimon, amerykański autor elektryzujących scenariuszy filmowych, m.in. do jednego z największych komercyjnych hitów Netflixa – serialu „House of cards”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto