Kultura "Made in Bytom”: Co słuchać w bytomskich instytucjach kultury? Dziś poznaliśmy ich plany na 2022 rok

Magdalena Mikrut
Magdalena Mikrut
Udostępnij:
Bytom miastem kultury? Zdecydowanie. Mało która miejscowość może się pochwalić działalnością tak wielu instytucji kultury serwujących tak różny i urozmaicony repertuar, a warto dodać, że te bytomskie mają zasięg nie tyle miejski, czy regionalny, co i ogólnopolski, bowiem takie placówki jak Opera Śląska, Muzeum Górnośląskie, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Teatr Rozbark czy Wydział Teatru Tańca AST przyciągają miłośników sztuki z całej Polski.

Bogatą ofertę kulturalną miasta zaprezentowano w poniedziałek, 21 marca, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Teatrze Rozbark. Wybrano symboliczną datę, bowiem dziś przypada pierwszy dzień wiosny. A jeżeli wiosna, to i nowe otwarcie w bytomskiej kulturze. Jedno jest pewne, bytomianie nie będą się nudzić!

- Chcemy na nowo odkryć kulturę #MadeInBytom. Zachwycić się tym, co jest tutaj, odkrywać nieustająco potencjał ludzi i wspierać się w realizacji działań. Postanowiliśmy w ten sposób pokazać, zwrócić uwagę, że jesteśmy w Bytomiu, działamy, a #MadeInBytom to forma integracji instytucji kultury i miejsc kulturotwórczych w mieście - mówi Krystyna Jankowiak-Markiwca, naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu.

Swoje propozycje zaprezentowali dziś przedstawiciele takich instytucji jak Opera Śląska, Teatr Rozbark, Wydział Teatru Tańca AST, Muzeum Górnośląskie, Bytomskie Centrum Kultury i jego dwie filmie - Centrum Sztuki Współczesnej Kronika oraz Pałac w Miechowicach, a także Miejska Biblioteka Publiczna, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu.

Kultura „Made in Bytom”. Co słychać w bytomskiej kulturze?

- Kultura w Bytomiu jest bardzo zróżnicowana i zaangażowana. Można powiedzieć, że jej rejestry się przenikają, a obszary wzmacniają – mówiła Krystyna Jankowiak-Markwica, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu. – Chcemy tworzyć kulturę, ale i współpracować z lokalną społecznością – dodała.

Oferta instytucji działających w Bytomiu jest bogata i niezwykle zróżnicowana. Katarzyna Michalska, edukatorka kulturalna, koordynatorka programu Pokłady Kultury, a obecnie kierownik Pałacu w Miechowicach, zwróciła uwagę na to, że od dwóch lat wszystkie bytomskie instytucje kultury ściśle współpracują. Przejawem tej kooperacji jest m.in. wspólna organizacja obchodów roku Brunona Schulza. Co więcej, podkreśliła też, że istnieje też ścisła współpraca między instytucjami a przedszkolami i szkołami. – Oferta kulturalna jest współtworzona z edukatorami edukacji kulturalnej, modyfikowana do potrzeb młodych odbiorców kultury. To jest niezwykle ważne, dlatego że nie będzie nas i naszej oferty, jeśli nie stworzymy sobie przyszłych odbiorców kultury. Z tego też powodu współpraca z nauczycielami i odbiorcami jest ogromnie istotna – podkreśliła Katarzyna Michalska.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark zaprosi widzów na kilka premier oraz spektakle dyplomowe studentów Wydziału Teatru Tańca AST, ale to nie wszystko, bowiem artyści ruszają w tournée.

- Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy 26 i 27 marca na spektakl „Panny z przyszłości” – mówiła Anna Piotrowska, dyrektor Teatru Rozbark i dodała: – Z kolei kwiecień, maj i czerwiec będzie dla naszego zespołu czasem wyjazdowym. Gramy w ramach Polskiej Sieci Tańca, ale jedziemy też na festiwal tańca do węgierskiego Miszkolca. Będziemy też na festiwalu tańca Kalejdoskop, festiwalu Mandala i zagramy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Wrzesień i listopad będą bardzo atrakcyjne, ponieważ przygotowujemy premierę spektaklu „Bestie”, która dedykowana jest życiu i twórczości Brunona Schulza. Mieliśmy pojechać na 10. jubileuszowy Bruno Schulz Festival do Drohobycza, ale z przyczyn tragicznych nie pojedziemy – wylicza Anna Piotrowska.

Dodała także, że w ostatnim czasie Teatr otrzymał dofinansowanie umożliwiającą współpracę z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. – Dzięki niej stworzymy wspólnie spektakl – dodaje dyrektor Teatru Rozbark. W planach są też spektakle dla dzieci z okazji Dnia Dziecka, a 2 kwietnia w teatrze odbędzie się wieczór filmowy. – W czasie pandemii otrzymaliśmy dotację, dzięki której rozbudowaliśmy studio telewizyjne, gdzie możemy teraz tworzyć nasze filmy artystyczne – wylicza Anna Piotrowska. Jeden z filmów zrealizował Alexey Torgunakov pod tytułem „Z muzyką i tańcem przez Bytom”.

Opera Śląska

W Operze Śląskiej co prawda trwa remont, ale nie oznacza to, że życie kulturalne zamarło. Instytucja prężnie działa, prezentując spektakle na innych scenach. A w okresie wakacyjnym artyści wezmą udział w aż czterech ważnych festiwalach.

– W Estonii, na wyspie Saaremaa podczas Saaremaa Opera Festival, będziemy przez tydzień prezentować spektakle Opery Śląskiej. Jedziemy tam z całym zespołem – zapowiedział Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu i dodał: - Będziemy też na Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury oraz Międzynarodowym Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju.

W najbliższej przyszłości Opera organizuje także wydarzenia muzyczne. Pierwszy z nich odbędzie się 26 marca. Zaplanowano koncert „Opera Śląska dla Ukrainy”. Z kolei w kwietniu zaplanowano premierę w Chorzowskim Centrum Kultury.

1 czerwca planujemy wystawić „Flisa” Moniuszki w Muszki Koncertowej w Parku Kachla. To krótka, jednoaktowa opera, którą chcemy zaprezentować uczniom bytomskich szkół – mówił Łukasz Goik. Natomiast 4 czerwca na scenie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbędzie się premiera baletowa „Pictures of Poland”.

Warto dodać, że 30 marca podczas sesji Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Bytomia otrzyma maestro Henryk Konwiński, choreograf związany od lat 70. z Operą Śląską.

Bytomskie Centrum Kultury

W planach Beceku są koncerty, festiwale, kino studyjne oraz wydarzenia w parku miejskim, w tym wakacje w Becekobusie, który odwiedzi wszystkie dzielnice.

– Najbliższy koncert to Wielka Gala z okazji 85. urodzin maestro Wiesława Ochmana z plejadą gwiazd, który odbędzie się w najbliższy weekend - mówiła Małgorzata Kamińska, dyrektor Beceku.

Kolejny koncert przypomni sylwetki „wielkich-nieobecnych”, czyli mistrzów piosenki, których nie ma już wśród nas. W planach jest także występ mima, rozmaite warsztaty m.in. „drewniaki-ekocudaki”, zajęcia teatralne, malarskie, jogi, robotyki czy nauki gry na gitarze. Małgorzata Kamińska zaznaczyła też, że kultura w Bytomiu ma twarz kobiety.

– Baśka to becekowa świetlica kobiecej aktywności, która oferuje warsztaty dla pań – dodała dyrektor Beceku

Dni Bytomia 2022: Kiedy?

Stałym punktem w programie Beceku jest też Kobiecy Bytom. Przed nami również Dni Bytomia.

– Zapraszamy w ostatni weekend czerwca na trzydniową zabawę z ulubionymi gwiazdami polskiej sceny rozrywkowej – zapowiedziała Małgorzata Kamińska.

Warto dodać, że w tym roku będzie miała miejsce 30., jubileuszowa, edycja popularnego festiwalu piosenki poetyckiej Kwiaty na kamieniach. Będzie jej towarzyszyła premiera książki opisującej dzieje festiwalu, która została napisana przez Władysława Ciecieręgi, dyrektora artystycznego festiwalu. Jesienią zaplanowano także festiwal literacki dla dzieci. Zaplanowano też premierę płyty Karin Stanek i Kasi Moś.

Bytomskie instytucje kultury jak Becek, Opera Śląska oraz Młodzieżowe Domy Kultury włączą się także w obchody Metropolitalnego Święta Rodziny, przygotowując koncert.

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Tegoroczny program Centrum Sztuki Współczesnej Kronika został zbudowany wokół haseł „sztuka społeczna i partycypacyjna, sztuka młoda, sztuka kobiet, edukacja artystyczna pozasystemowa i lokalność”. W tym roku CSW Kronika świętuje 30-lecie istnienia.

– Z tej okazji prezentujemy wystawę Karoliny Konopki pt. „Gyburstag”, którą można oglądać do 25 marca, a w dniu finisażu o godz. 17.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystki – mówiła Agata Cukierska, dyrektor programowa CSW Kronika

.

Kolejne wystawy będą prezentowały twórczość uznanych polskich artystek. 15 kwietnia będzie miało miejsce otwarcie wystawy prac Alicji Pakosz „Te buty nie są do chodzenia”.

– Punktem wyjścia do tej wystawy jest lokalna historia pradziadka artystki, który mieszkał w Suchej Górze. Historia rodzinna stała się pretekstem do stworzenia wystawy – zdradza Agata Cukierska.

Na drugiej z wystaw zaprezentowane zostaną prace Elizy Proszczuk. Kolejne wystawy zaplanowano na połowę czerwca.

Muzeum Górnośląskie

Jak podkreśliła Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego, bytomska placówka muzealna jest największą w regionie i jedną z większych w Polsce.

– Nasz program jest bardzo bogaty. Muzeum to przede wszystkim wystawy. W tej chwili trwa wystawa „Stanisław Szukalski. Fotografista”, absolutny ewenement na skalę europejską, ponieważ fotografie tego artysty są u nas prezentowane po raz pierwszy – podkreśla Iwona Mohl.

3 kwietnia będzie miał miejsce finisaż wspomnianej wystawy, z kolei 26 marca zobaczymy kolejną. To „Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki 2022”.

– Wystawa zostanie uzupełniona pokazem XVIII i XIX-wiecznej ceramiki znajdującej się w naszych zbiorach, ale nie tylko. Podjęliśmy też współpracę z Fabryką Porcelany w Bogucicach, dlatego będą też najnowsze trendy estetyczne – mówiła dyrektor Muzeum Górnośląskiego.

Niedługo później zorganizowana zostanie wystawa przyrodnicza „Od Darwina do banku DNA”, ukazująca historię naturalną i to, jak wyglądały muzea przyrodnicze.

– Nasza placówka, jako jedyna w województwie śląskim, posiada status placówki naukowej. Zaprezentujemy zatem też wyniki badań prowadzonych przez naszych pracowników – dodała Iwona Mohl.

W planach jest też wystawa szkła, a w maju wystawa „Kościół św. Ducha oczami archeologa”, prezentująca historię świątyni od strony archeologicznej. Co więcej, jesienią, w muzeum odbędzie konferencja archeologiczna dotycząca archeologii miejsc sakralnych.

– Kolejnym ogromnym projektem etnograficznym, realizowanym przy okazji Ogólnopolskiego Kongresu Etnologicznego, który tym razem odbędzie się w naszym muzeum, będzie wystawa stroju śląskiego – pierwsza od 40 lat komplementarna wystawa stroju. Do tej pory organizowano fragmentaryczne wystawy pokazujące stroje w poszczególnych rejonach, natomiast my zaprezentujemy cały strój śląski od Dolnego Śląska aż po Beskidy – zapowiedziała dyrektor Muzeum Górnośląskiego

.

Co więcej, większość strojów pochodzi z kolekcji bytomskiego muzeum.

Rok 2022 w bytomskiej kulturze zapowiada się imponująco. Należy mieć nadzieję, że wszystkie przedsięwzięcia uda się zrealizować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Jak żołnierz dawca ratuje ludzkie życie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie