Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom za 7 lat ma się całkowicie zmienić. Dzięki pieniądzom z UE

Magdalena Nowacka-Goik
Tydzień temu, 10 października, na Rynku mieszkańcy siedzieli na kanapach z urzędnikami. I mówili o swoich pomysłach. Informacje o działaniach rewitalizacyjnych są w internecie. Ale będą w wersji papierowej

W sobotę 10 października, urzędnicy ruszyli z pierwszymi konsultacjami w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej rewitalizacji. Pierwsze inwestycje ruszyć mają w przyszłym roku. W sumie w ciągu 7 lat na odnowę Bytomia przeznaczone będzie miliard złotych. Symbolem kampanii są billboardy, na których młoda kobieta w kostiumie urzędniczki, do połowy bilbordu odsłania kurtynę z widokiem na Rynek z lotu ptaka.

Wypełnili 150 ankiet. Chcą zmian w mieście

Rynek został podzielony na cztery strefy: zieleni, kultury, sportu, gospodarki i komunikacji. Znalazły się tam tablice korkowe, gdzie mieszkańcy na fiszkach pisali swoje pomysły na zmiany w mieście. Były kanapy, na których na mieszkańców czekali urzędnicy, żeby wyjaśniać wątpliwości.
- Pomysł ciekawy, mam tylko nadzieję, że urzędnicy faktycznie wezmą pod uwagę postulaty mieszkańców - mówi pan Krzysztof, mieszkaniec centrum. „Miasto, zamiast próbować sprzedać swoje zapuszczone latami mieszkania w centrum, powinno je rozdać za darmo pod działalność twórczą”, „więcej ogólnodostępnych imprez”, „streetworkerzy w każdej dzielnicy”, „więcej asystentów rodziny z doświadczeniem”, „programy redukcji agresji w każdej szkole”, „kontrola szyldów i reklam umieszczonych na zabytkowych budynkach” „nowe lodowisko” - to tylko niektóre z postulatów mieszkańców, które można było przeczytać na fiszkach, przypiętych do tablic. Można było także wypełnić specjalną ankietę, która ma przybliżyć oczekiwania i problemy bytomian. Na jej podstawie urzędnicy przygotują specjalny raport i przedstawią jego wyniki.
- Mieszkańcy podczas tego spotkania mogli się też dowiedzieć, czy budynki w których mieszkają, będą remontowane i to budziło bardzo duże zainteresowanie - mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszu Unijnych UM. Rewitalizacja, która kojarzy się mieszkańcom, najbardziej z remontami kamienic to jednak o wiele więcej aspektów, obejmujących praktycznie każdą dziedzinę życia.- Seniorzy podkreślali, że brakuje im większej przestrzeni tylko dla nich, klubów, kafejek. Młodsi zwracali uwagę na potrzebę stref rodzinnych, placów zabaw. Bo chociaż takie są, to, dość oddalone od miejsc, w których mieszkają - przyznaje Izabela Domogała.

Konferencja i kolejne spotkania

Szczegóły planów odnowy Bytomia, jakie ma przejść w ciągu najbliższych 7 lat, można śledzić w internecie na portalu „Bytom OdNowa” . A co z osobami, które dostępu do internetu nie mają, lub starszymi, którzy nie poruszają się dobrze w wirtualnym świeci? Urzędnicy obiecują specjalne biuletyny które będą kolportowane w mieście. W listopadzie natomiast zaplanowano konferencję z ekspertami z Instytutu Rozwoju Miast. - Będą też kolejne spotkania z mieszkańcami i zarządcami już w danych kwartałach miejskich - obiecują urzędnicy.

Kraków nam pomoże?

Instytut Rozwoju Miast i naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego będą doradzać Bytomiowi w zakresie rewitalizacji. Doradztwo obejmie także Wałbrzych. W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju zostanie podpisana umowa między miastami. Zakres prac, nad którymi będą pracowali eksperci jest bardzo szeroki - od mieszkalnictwa przez politykę społeczną, ekonomię, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, po transport publiczny. Doradztwo ekspertów w procesie odnowy miasta jest wymogiem rządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto