Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: wieża telefonii komórkowej nie zostanie wybudowana w Stolarzowicach. Inwestor się wycofał

Szymon Bijak
Szymon Bijak
W Stolarzowicach nie powstanie ponad 50-metrowa wieża telekomunikacyjna,
W Stolarzowicach nie powstanie ponad 50-metrowa wieża telekomunikacyjna, Pixabay
Jak informuje Urząd Miasta w Bytomiu, inwestor wycofał wniosek dotyczący budowy stacji bazowej telefonii komórkowej, która miała znajdować się w Stolarzowicach. Mieszkańcy, którzy protestowali w tej sprawie, mogą odetchnąć z ulgą.

4 marca Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, wydał decyzję, która umarza postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej na terenie Stolarzowic. Decyzję podjęto po tym, jak inwestor wycofał swój wniosek. Wpływ na całą sytuację z pewnością mieli mieszkańcy, którzy mocno sprzeciwiali się tej inwestycji.

Wieża telekomunikacyjna w Stolarzowicach nie powstanie

Tak jak już wspominaliśmy o tym, władze miasta wzięły pod uwagę wątpliwości oraz obawy osób mieszkających w Stolarzowic, których niepokoiły wieści o budowie ponad 50 metrowej wieży telefonii komórkowej o wysokości ponad 54 metrów. Pierwotnie - miała ona stanąć blisko terenów zabudowanych, następnie miasto zaproponowało firmie inną lokalizację. Gmina wskazała inwestorowi tereny miejskie znacząco oddalone od domów.

Budowa wieży w Bytomiu, do której nie dojdzie, miała związek z wprowadzeniem na terenie Polski sieci 5G. Mieszkańcy, którzy protestowali i zbierali podpisy w ramach akcji „NIE dla wieży telekomunikacyjnej w Stolarzowicach”, martwili się o swoje zdrowie.

Choć jak wynika z najnowszych badań, które zostały przeprowadzone przez Ofcom, czyli brytyjski urząd komunikacyjny, niepotrzebnie.

Ludność nie powinna obawiać się promieniowania elektromagnetycznego, które jest emitowane przez specjalne nadajniki. Testy bowiem wykazały dopuszczalne limity - kilka dni temu poinformowało BBC. To jednak wciąż nowa technologia, która wymaga kolejnych analiz.

Bytom: mieszkańcy zbierali podpisy przeciwko budowie

Mieszkańcy i tak zbierali podpisy (było ich ponad 700). Jedną z najbardziej zaangażowanych osób w tym temacie była Pani Jolanta. Jakie były początki sprzeciwu osób dotyczącego budowy wieży, która miała należeć do sieci komórkowej T-Mobile?

- W momencie otrzymania zawiadomienia o wszczęciu postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę, mieszkańcy sąsiadujący bezpośrednio z planowaną inwestycją złożyli do Urzędu Miasta 19 pism, w których wyrazili zdecydowany sprzeciw dla tej inwestycji. Spotkałam się z wiceprezydentem miasta, Michała Biedą i poinformowałam go o społecznym sprzeciwie. Przedstawiłam prezydentowi szczegóły dotyczące zabudowań mieszkalnych w rejonie inwestycji i poprosiłam o pomoc w zakresie zmiany lokalizacji, na możliwie najdalej oddaloną od budynków mieszkalnych. Prezydent wykazał ogromne zrozumienie dla naszej sytuacji i obiecał wsparcie za co jesteśmy mu ogromnie wdzięczni - powiedziała nasza rozmówczyni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto