Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom : Cmentarz żydowski 2 listopada 2014 - zobacz, jak wygląda.

Magdalena Nowacka-Goik
Bytom : Cmentarz żydowski 2 listopada 2014 - zobacz, jak wygląda. Żydzi wspominają zmarłych w rocznice śmierci, kiedy zapalają specjalna świece i odmawiają modlitwę: "Boże pełen miłosierdzia" lub tradycyjny kadisz. W rocznice śmierci słynnych rabinów i cadyków umieszcza się na ich grobach karteczki z prośbami o wstawiennictwo. Mimo to, także w okolicach 1 i 2 listopada, przy macewach sporo jest zniczy. Warto dzisiaj wybrać się na ten wyjątkowy cmentarz.

Bytom : Cmentarz żydowski 2 listopada 2014 - zobacz, jak wygląda.

Po cmentarzu żydowskim na ul. Piekarskiej 56, oprowadził nas kiedyś Henryk Akselrad, "dyżurny żyd Bytomia". Jest prezesem Bytomskiego Stowarzyszenia Kultury Żydowskiej i członkiem zarządu Związku Postępowych Gmin Żydowskich Beit Polska w Warszawie. Dzisiaj przypominamy jego opowieść. A zdjęcia zrobiliśmy 2 listopada 2014, około godziny 12.

Nakazy religijne

Po pierwsze, jeśli jesteś mężczyzną, włóż nakrycie głowy wchodząc na cmentarz. Przy wyjściu jest kran z wodą - tu po wyjściu żydzi symbolicznie obmywają ręce. - Bo cmentarz to miejsce nieczyste - wyjaśnia pan Henryk. - Zmarły powinien zostać pochowany w ciągu 24 godzin od śmierci, a grób nie może być wykopany wcześniej i otwarty przez noc. Przed pochówkiem ciało jest obmywane i każda z jego części owijana w całun - dodaje.
Na znak pamięci kładzie się kamienie przy nagrobku. - Można zapalić znicz. Kwiaty, jeśli ktoś chce, to tylko sztuczne. Nie poświęca się żywego dla zmarłego - wyjaśnia przewodnik.
Na cmentarzu znajdziemy też zamurowane wejście. Zgodnie ze zwyczajem, żałobnicy nie powinni bowiem wchodzić i wychodzić inną bramą. Teraz już tak się tego nie przestrzega. Przy wejściu, po lewej stronie, jest tablica pamiątkowa poświęcona pamięci niemieckich żydów z Bytomia wywiezionych w 1942 roku do Auschwitz. Tablica została ufundowana w 1992 roku przez ziomkostwo w Izraelu. Tuż przy tablicy jest hala cmentarna - czyli tzw. dom przedpogrzebowy. - Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków, ale chcielibyśmy, aby osobno były wpisane cmentarz, hala i wybrane nagrobki . Dzięki temu łatwiej byłoby uzyskać fundusze na renowację - wyjaśnia Henryk. I ma nadzieję, że tak właśnie się wkrótce stanie.
Po prawej stronie od wejścia jest coś, co wzrusza najbardziej - nagrobki dzieci. Jeden szczególny - w kształcie kamiennej poduszki.

Pamięci rabina

Na wprost wejścia widać grób rabina dr Maxa Kopfsteina z misternym ornamentem, w środku którego jest gwiazda Dawida.
- To był jeden z najbardziej zasłużonych, ostatnich rabinów bytomskich przed II wojną. Spoczywa tu razem z żoną. Ciekawa jest historia zachowania tej macewy. Została prawdopodobnie specjalnie przewrócona przez Żydów i długo leżała przysypana ziemią. Została odnaleziona przypadkiem przez stróża. Dzięki temu przetrwała w dobrym stanie i nikt jej nie skradł - opowiada Akselrad.

Na końcu głównej alei jest lapidarium złożone z nagrobków z najstarszego cmentarza żydowskiego przy obecnej ul. Piastów. Wiele z macew pochodzi z XVIII wieku. Obok tablica pamięci Żydów z Holandii, którzy przymusowo pracowali w okolicach Bytomia. Jeśli odwrócimy się do niej tyłem, znajdziemy grób młodego kandydata na rabina, który zginął w Dachau. Rodzinie cudem udało się odzyskać ciało. Na kolejnych nagrobkach symbole: powalone drzewo - znak, że zmarł nagle młody człowiek. Dzban z wodą - był z rodu Lewitów, a rozstawione palce - kapłanów. Przy hali cmentarnej jest też grób, w którym jest skrzynia z... mydłem wyrobionym z szczątków tych, którzy zginęli w obozach. Do tego pamiątki obrzędów religijnych. Zajrzyjcie na cmentarz, dzisiaj jest czynny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto