Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 mln euro dla Bytomia już blisko. Teraz trzeba umieć je wydać

Magdalena Nowacka - Goik
Zbliża się kolejne rozdanie pieniędzy z europejskiej puli. To będzie około 100 milionów euro.

100 mln euro dla Bytomia już blisko - damy radę je dobrze wydać?

Bytom nie może się już doczekać obiecanych 100 milionów euro w ramach nowego rozdania na lata 2014-20. Chociaż są obiecane, by je dostać wciąż warunek jest ten sam: dobrze napisane projekty. Wiemy, że tym razem pieniądze mają zostać przeznaczone przede wszystkim na rewitalizację budynków. Władze Bytomia stawiają głównie na odbudowę bazy ekonomicznej miasta i poprawę jakości życia mieszkańców. Dlatego przede wszystkim chcą odnowić budynki i przestrzenie publiczne.

Jeśli faktycznie będziemy mieli te pieniądze w przysłowiowej garści, będzie to kolejny dowód, że nieźle radzimy sobie w pozyskiwaniu pieniądzy z Unii Europejskiej. W rankingu opublikowanym przez pismo "Wspólnota" za lata 2009-2012 Bytom zajął 2. miejsce, biorąc pod uwagę wydatki finansowane ze środków unijnych i 14. miejsce, biorąc pod uwagę wszystkie wydatki.
W którym roku Bytom uzyskał najwięcej dotacji i na realizację jakich projektów je wydał? Sprawdziliśmy to w miejskich raportach. Zdecydowanie przoduje rok 2012 - na 22 projekty dostaliśmy dofinansowanie w wysokości prawie 70 mln zł. To dzięki nim udało się ocieplić budynki szpitala nr 1, reaktywować wąskotorówkę(przebudowa 3 mostów) czy zmodernizować gospodarki cieplną.

W 2009 roku Bytom zyskał 21 mln 804 tys. 807,81 zł ze środków unijnych dla 32 projektów. Było sporo programów edukacyjnych i społecznych, pojawiły się i inwestycje. Wśród nich, dla przykładu - renowacja gmachu Bytomskiego Centrum Kultury, budowa rolkowiska dla skateparku w parku miejskim im. Kachla czy remont Oddziału Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Szpitala Miejskiego nr 1.

Kolejny rok - 2010 był jeszcze lepszy. Udało nam się dostać dofinansowanie w kwocie ponad 49 mln 502 tysięcy dla 30 projektów. Przeznaczono je m.in. na przebudowę ulic Świętochłowickiej i Łagiewnickiej, stworzenie systemu informacji kulturalnej, I etap kompleksowej likwidacji wysypisk dzikich odpadów, przebudowanie skrzyżowania Chorzowskiej z ul. Głowackiego, likwidację dzikiego składowiska odpadów wraz z rekultywacją terenu zalewowego przy Kolonii Zgorzelec.
Rok 2011 to ponad 29 mln 201 tys. złotych dla 10 projektów. To z nich udało się zrealizować rewitalizację terenów po byłej KWK Rozbark oraz utworzyć centrum rekreacyjne, edukacyjne i kulturalne na Rozbarku (tereny przy parafii św. Jacka - już praktycznie gotowe).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto