Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: Rozbieranie Śląska w Bytomiu

MANO
Jutro(środa) w Muzeum Górnośląskim odbędzie się kolejne spotkanie ramach cyklu "Rozbieranie Śląska". Tym razem poświęcone szkolnictwu na Śląsku. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w sali im. ks. G.G. Gorczyckiego.

Już średniowieczni władcy Śląska dbali o to, by ich poddani potrafili czytać i pisać. Wiejscy proboszczowie uczyli chłopskie dzieci, w miastach rozwijały się szkoły. Wśród wybitnych XIII-wiecznych intelektualistów i naukowców znaleźli się między innymi synowie śląskich chłopów: Vitello i Pregryn z Raciborza. Później wykładowcy ze Śląska byli trzonem Akademii Krakowskiej i zaznaczyli swoją obecność na innych europejskich uniwersytetach.
Na początku XX wieku analfabeci stanowili promil śląskiego społeczeństwa, a ten odsetek był mniejszy, niż w całym państwie pruskim. Dziś górnośląskie środowisko akademickie swoim rozmiarem ustępuje tylko warszawskiemu. Niezbędne jest natomiast stałe podnoszenie jakości kształcenia na wszystkich etapach i staranie o wzrost pozycji śląskiego szkolnictwa na tle innych ośrodków.
Niezwykle ważnym i pilnym wyzwaniem jest też wprowadzenie edukacji regionalnej. W debacie udział wezmą prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego, autor wielu publikacji, zwolennik wprowadzenia edukacji regionalnej oraz Janusz Dubiel - nauczyciel i wicedyrektor I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie, działacz społeczny zaangażowany w kwestie śląskie, również w sprawę wprowadzenia edukacji regionalnej w szkołach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto