Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Bytomiu "Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie" w Muzeum Górnośląskim. Zobacz ZDJĘCIA

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wystawa trwa do 2 lutego 2022 roku.
Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wystawa trwa do 2 lutego 2022 roku.
Święta Rodzina z porcelany, parafiny czy szkła, szopka w łupinie orzecha. Skromne i bogate. W piątek 17 grudnia, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, otwarta została wystawa „Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie”. Zwiedzający mogą zobaczyć śląskie betlejki, ale także szopki holenderskie, hiszpańskie, francuskie oraz pochodzące z Irlandii, Węgier, Austrii czy Armenii. Nowością tegorocznej wystawy są kopie figur szopkowych, które można dotykać. Figury przygotowano z myślą o niewidzących i niedowidzących oraz najmłodszych zwiedzających. Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 roku. Zobacz ZDJĘCIA

Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w noc Bożego Narodzenia św. Franciszek z Asyżu ustawił pierwszą stajenkę w miejscowości Greccio. Na Śląsku szopka zwana betlejką pojawiła się w XVII wieku i do lat 30. XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domu.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYSTAWY SZOPEK I BETLEJEK W MUZEUM GÓRNOŚLĄSKIM

Jak podkreśla Anna Grabińska-Szczęśniak, kurator wystawy i kierowniczka Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, podstawą betlejki jest oczywiście Święta Rodzina, umieszczona wewnątrz szopy. W centralnej części zwykle jest Dzieciątko Jezus.
Są i zwierzęta - wół oraz osioł.

- Kolejne figury, które były niezbędne w betlejce to Trzej Królowie, przynajmniej jeden pastuszek, wielbłąd z poganiaczem i owieczki. Istotny jest tu przekaz ewangeliczny, to odróżnia nasze betlejki od np. szopek krakowskich” – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak.

Na tegorocznej wystawie można zobaczyć także szopki europejskie pochodzące z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz z prywatnych zbiorów kolekcjonera szopek. Prezentują one dwa nurty.
- Jeden to minimalizm – nie są to szopki rozbudowane. Każda z nich jest wykonana z innego materiału. Są figury ze szkła, porcelany, parafiny, mamy odlew żeliwny z motywem bożonarodzeniowym oraz figurki Świętej Rodziny umieszczone w łupinie orzecha. Z kolei kolekcjoner dostarczył nam szopki drugiego typu – bardzo duże, wręcz całe miasteczka, w tym figury postaci na pierwszy rzut oka niezwiązanych z Bożym Narodzeniem. Jest więc rybak, piekarz, rzeźnik, scenki z targowiska – dodaje Anna Grabińska-Szczęśniak.

Wystawie towarzyszy konkurs na ozdobę choinkową wykonaną z uwzględnieniem naturalnych komponentów. Nadesłane ozdoby – prawdziwe rękodzielnicze arcydzieła – zdobią choinkę znajdującą się na ekspozycji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto